Kambiyo senetlerinin zayi olması ve hak sahibinin başvurabileceği hukuki yollar
Losing bill of exchange and legal remedies beneficiaries apply
- Tez No: 601672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kıymetli evrak, Türk Ticaret Kanununun 645. maddesinde şu şekilde açığa kavuşturulmaktadır:“Kıymetli evrak öyle senetlerdir ki, bunların içerdikleri hak, senetten ayrı olarak ileri sürülemediği gibi başkalarına da devredilemez”. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, senet ile hak birbirinden ayrılmamaktadır. Kambiyo senetleri de uygulamada en çok kullanılan kıymetli evraktır. Dolayısıyla kambiyo senetlerinde de hak, senede bağlıdır ve senetsiz ileri sürülemez. Tezimizin amacı, kambiyo senetlerinin zayi olması hallerini ve hak sahibinin bu durumda başvurabileceği hukuki yolları açıklamaktır. Ayrıca çalışmamızda, uygulamada sorunlara neden olan bazı hususlardan (düzenleyenin ödeme yasağı ve iptal talebinde bulunup bulunamayacağı, iptal kararı hamilinin müracaat borçlularına başvurup başvuramayacağı vs.) bahsedilerek doktrin ve yargı kararları ışığında önerilerde bulunulacak, çözüm yolları aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Negotiable instruments are defined in Turkish Trade Law 645:“Negotiable instruments are the bills contains the rights, which neither could be transfered nor could be exercised independently of the bill itself”. We understand that the right could not be separated from the bill by the defination of the Code. Bill of Exchange is the most common type of negotiable instruments in practical terms. In consequence of that, the right which is contained by Bill of Exchange, neither could transfer nor could exercise independent of bill itself. The main purpose of this thesis is to explain bill of loss and the rights owner of the bill has which legal remedy toward to bill of loss. Also in this essay, some problems accure in practical terms (prohibition of the payment by the drawer of the bill and if the drawer of the bill has the right to demand for cancellation or not, if the bearer of the annulment decision could refer to endorser or not etc.) will be mentioned, will be given some suggestions in he light of doctrine and jurisprudence and will be searched for a solution.