Kur'an-ı Kerim'de insanın yaratılışı ve sorumluluğu
Human creation and responsibility in the Holy Quran
- Tez No: 601683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ABDURAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanlık tarihi boyunca bütün din ve düşünce sistemleri, evren ve insanın yaratılışı ile ilgilenmiş, 'bunlar niçin var' sorusunu cevaplamaya çalışmışlardır. Kâinatın ve içindeki insanın amaçsız yaratılmadığı bilinen bir husustur. Kendisine üstün meziyetler bahşedildiği için varlık hiyerarşisinin tepesinde bulunan insanın önünde iki temel seçenek belirmektedir: Ya Allah'a mutî bir kul olup ebedi saadeti kazanacak, ya da isyankâr bir zorbaya dönüşüp iki cihanda da kaybedecektir. Öyleyse Kur'an insandan hangi sorumlulukları yerine getirmesini beklemektedir. Bu çalışmayla, Kur'an bağlamında insanın sorumluluk çerçevesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, giriş ve birbiriyle bağlantılı üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, yapılan araştırmanın temelini teşkil eden probleme ve onun çözüm yöntemine işaret edilmiştir. Birinci bölüm, diğer dinler ve düşüncelerdeki yaratılış anlayışına hasredilmiş; ikinci bölümde ise, Kur'an'da evrenin, insanın ve Adem'in yaratılışı bahsi ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölüm, insanın yaratılışından gelen potansiyel istidat ve meyillerinin ona yüklediği tabii sorumluluk yükünün değerlendirildiği kısım olup, burada Kur'an ekseninde insanın yeryüzü ödevlerine dair bir perspektif ortaya konulmaya gayret edilmiştir. Sonuç bölümünde tezimiz sürecinde ulaştığımız kanaatlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of mankind, all religious and thought systems have been concerned with the creation of the cosmos and human being, and have tried to answer the question 'why do they exist'. It is a well-known fact that the universe and human being in it are not created without a purpose. Given the superior merits of him, two basic options appear before the human at the top of the hierarchy of existence: Either he will become a servant of Allah and gain eternal bliss, or he will turn into a rebellious tyrant and lose in both realms. So the Qur'an expects man to fulfill his responsibilities. In this study, it is aimed to determine the framework of human being responsibility within the context of Holy Qur'an. Our study consists of an introduction and interconnected three parts. In the introduction, the problem that underlies the research and the method of the research are explained. The first part is devoted to the concept of creation in other religions, and the second part deals with the creation of the universe, the creation of Adam and human being in the Qur'an. In the third section as the last section burden of the responsibility caused by potential inclinations and natural abilities of man is evaluated also an attempt is made to present a perspective on the earthly duties of human beings on the axis of the Koran. In the conclusion part, the outcomes we reached during the process of our thesis will be given.