The factors affecting the purchase intention of e-retail customers in Turkey: An application on the grocery sector
Türkiye'de e-perakende müşterilerinin satın alma niyeti üzerine etkileri
  1. Tez No: 601684
  2. Yazar: MURAD SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Online alışveriş trendi son yıllarda büyük bir artış gösterdi. E-perakende online alışverişi e-perakende müşterilerine bir çok avantaj sağlamıştır. Bundan dolayı e-perakende müşterilerinin satınalma niyetlerini etkileyen faktörlerin anlaşılması çok önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'de e-perakende müşterilerinin satınalma niyetini etkileyen faktörlerin anlışılmasına katkıda bulunmak için teorik ve pratik bölümlerden oluşmaktadır ve Türkiye'de e-perakende müşterilerinin satın alma niyeti üzerine etkilerilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmanın teorik bölümünde, e-ticaret, dijital pazarlama, dijital pazarlama kanalları ve müşterilerin satın alma niyeti ve kanalları, satınalma niyeti ve çevrimiçi market alışverişi ile ilgili literatür araştırılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada internet anket yöntemi kullanılarak 253 kişiye ulaşılmıştır. E-ticaret perakende müşterilerinin sonucu SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, E-perakende müşterileri, alışveriş yaparken alım niyetleri güven, kolay teknoloji kullanımı ve algı başlıklarından etkilenmiştir
Özet (Çeviri)
The online shopping trend has tremendous increase in recent years. E-retail online shopping has offered many advantageous to e-retail customers. It is important to understand which factors affecting the purchase intention of e-retail customers. This study is composed of theoretical and practical parts to contribute to understanding the factors affecting the purchase intention of e-retail customers in Turkey. Therefore, in this study, internet survey was used and the survey conducted to 253 people. In this research, the literature review on e-commerce, digital marketing and channels, and customers purchase intention and channels, online purchase intention and online shopping in grocery retail sector has been searched to understand the impact of purchase intention on e-retail consumers. The result of B2C e-commerce retail customers was analyzed by using SPSS packet program. As a result, B2C e-commerce retail customers are affected by purchase intention when they are shopping.