Yunanistan Xanth (İskeçe) şehri Bizans ve post Bizans Dönemi
Greece Xanth (Iskeçe) city Byzantine and post Byzantine Period
  1. Tez No: 601687
  2. Yazar: ZOUCHAL CHOUSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yunanistan Xanth (İskeçe) bölgesi Bizans ve Post-Bizans dönemi isimli çalışmada bölgenin coğrafi durumu kültürel yapısı ve bölgede bulunan Bizans ve Post-Bizans dönemi yapıların incelenmesini amaçlamaktadır. Geçmişten günümüze kısa bir Yunanistan Trakya'sı tarihine bakış ve Xanth(İskeçe) bölgesinin tarihsel gelişimini inceledikten sonra, tez çalışmasının ana başlığını oluşturan Xanth (İskeçe) bölgesi Bizans ve Post-Bizans yapılarını konumlarından geçirdikleri tamiratlara bu eserler hakkında yapılmış araştırmalara bu eserleri detaylı bir şekilde hangi kaynaklardan ulaşabileceğimizi gösteren bir kataloglama çalışması olacaktır. Bölgeye yerleşim neolitik döneme kadar uzanmaktadır. Birçok ulusun geçiş noktası olarak kullandığı alanın asıl yerleşimcileri Trak'lardır. Trak'lardan sonra Roma, sonrasında Büyük İskender, sonrasında Helenler, sonrasında Bizanslılar onlardan sonra da Osmanlı İmparatorluğu ve en son olarakta 1920 den günümüze Yunanistan hükmü altındadır. Yapılan çalışma neticesinde 7 tane Bizans Dönemi yapı gerekli literatür araştırmasından sonra arazi çalışması ile yerinde incelenmiştir. Yapıların güncel durumları değerlendirilmiştir. Post-Bizans dönemine ait 11 yapı literatür taramasından sonra incenmiş bazı yapıların ziyarete açık olmadığı için iç kısımları incelenememiştir. Ziyarete açık yapılar detaylı bir şekilde incelenmiş ve çalışmanın içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Xanth (Xanthi) region of Greece In the Byzantine and Post-Byzantine period, the geographical location of the region aims to examine the cultural structure and the Byzantine and Post-Byzantine period in the region. After looking at the history of Thracian history from the past to the present, and the historical development of Xanth region, which is the main subject of the thesis study, has carried out the researches about the Byzantine and Post-Byzantine buildings. There will be a cataloging study showing which sources we can access. The settlement dates back to the neolithic period. The main settlers of the area used by many nations as crossing points are the Thracians. After the Thracians, Alexander the Great after the Roman Empire, then the Greeks, then the Byzantines after the Ottoman Empire and finally from 1920 to the present day is under the rule of Greece. As a result of the study, 7 Byzantine period buildings were examined on site with the field study after necessary literature research.The current status of the structures has been evaluated. 11 buildings belonging to the post-Byzantine period could not be examined after the literature search, because some of the structures were thin. The structures open to visit were examined in detail and evaluated within the study.