Fransız oryantalizmi ve tasavvuf
French orientalism and sufism
- Tez No: 601697
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAHİD HAKSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Fransız Oryantalizmi ve Tasavvuf konusundadır. Fransız veya Fransızca eser neşreden Oryantalistlerden İslam ve özelde tasavvuf konusunda çalışanlar ele alınmıştır. İki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Oryantalist kavramı ve oryantalizm genel olarak ele alınmıştır. Ardından Fransız Oryantalizmi, Oryantalizm çalışılan Fransız Kurumları isimleriyle çıkartılmış, Fransa bağlantılı yurtdışı Oryantalizm Merkezleri, Oryantalizm Eserlerini barındıran kütüphaneler ve koleksiyonlar, son olarak Oryantalist eserleri neşreden yayıncılar listelenmiştir. İkinci bölümde, Fransız Oryantalistleri Tasavvuf sahasında çalışmaya iten sebepler incelenmiş, Dini, Siyasi ve İlmi Sebeplerden sonra Ekonomik ve Ticari sebepler irdelenmiş, tasavvufi hareketler ve sömürüye karşı tutumlarıyla çalışma sona ermiştir. Ağırlıklı olarak tez konusu olan tasavvufa ilgi duyan Fransız Oryantalistler üç başlıkta ele alınmıştır: Tasavvuf konusunda çalışanlar, Bilinen Mühtediler ve Müslüman iken Din değiştirenler.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is French Orientalism and Sufism. French Orientalists have been listed in the annexe. They are selected regarding Islam and specially their Sufism studies, articles, publishing. There are two main parts. First part describes Orientalist Concept and Orientalism. Then French orientalism, is discussed and the french institutions listed where orientalists studied. The French institutions abroad, the libraries and collections, finally the publishers are listed who print and distribute orientalist studies. Second part describes the reasons why french orientalists focused on Sufism. Because of Religion, Political, Scientific also economical and commercial point of view, Sufi studies, Sufism and anti-colonial resistance movement are analysed. Their biographies and studies are listed with the following subtitles: The orientalists, which study Sufism, Orientalists converted to Islam, changed religion to Christian