Louis-François Cassas: A preface to orientalism
Louis-François Cassas: Oryantalizme bir önsöz
  1. Tez No: 629756
  2. Yazar: MISRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, Louis-François Cassas'ın sanatına yeni bir boyut kazandırmayı ve Oryantalizm kavramını Avrupa tarihinin önceki bir döneminde ele almayı umuyor. Louis-François Cassas (1756-1827) 18. yüzyılda yaşamış Fransız bir peyzaj ressamı, ressam, mimar, arkeolog ve antikacı idi. Avrupa'nın sınırlarının ötesine geçip Osmanlı İmparatorluğu'nun erişilmemiş bölgelerini keşfetme şansına sahip olmuş az sayıdaki kişiden birisidir. Yeni atanan Fransız büyükelçisi Choiseul-Gouffier'nin sefaretinin bir parçası olarak 1784'te Osmanlı İmparatorluğu'nu ziyaret etti ve üç yılını İstanbul, Anadolu ve Levant'ı çizerek geçirdi. Avrupa'ya dönüşünün ardından, resimler ve seyahat kitapları için gravürler dahil olmak üzere çok sayıda sanat eseri üretmiştir. Bu tez, sanatçının doğu hakkındaki fikirlerini ve yaşam öyküsünü analiz ederek, yaşamı boyunca aldığı kararların sonuçlarını ve çalışmalarına nasıl yansıdığını anlamak amacıyla Louis-François Cassas'ın eserlerindeki Oryantalizmi incelemekte ve ortaya koymaktadır. Dönemin politik yönden son derece karmaşık ortamında Cassas'ın yerini anlamaya çalışmanın, politik ideolojilerin sanatçının eserlerinde kendilerini nasıl ortaya çıkardığını anlamamıza ve sanatçının Oryantalizminin boyutunu araştırmamıza yardımcı olabileceğine inanıyorum. Cassas'ı Oryantalizm ışığında incelemek ve Oryantalist eğilimlerini nasıl gerçekleştirdiğini ortaya koymak, çağdaş ideolojileri etkileme ve geleceği şekillendirmedeki rolünü keşfetmeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study hopes to bring a new dimension of understanding to Louis-François Cassas and tackle the notion of Orientalism in an earlier period in European history. Louis – François Cassas (1756 - 1827) was an eighteenth-century French landscape painter, draftsman, architect, archeologist, and antiquarian. He was one of the very few who had the chance to go beyond the borders of Europe and explore the uncharted territories of the Ottoman Empire. He visited the Ottoman Empire in 1784 as a part of the retinue of the newly appointed French ambassador Choiseul-Gouffier and spent three years, drawing Istanbul, Asia Minor, and the Levant. After his return, he produced many artworks, including paintings and engravings in travel books. This thesis investigates and reveals the extent of Orientalism in Louis-François Cassas' works by analyzing the artist's opinions of the East and his life story in order to understand the way in which ideas and life decisions have manifested themselves, and are reflected in his works. I believe placing Cassas in the highly politically charged milieu of the era, can help us understand the way in which political ideologies revealed themselves in the artist's works and investigate the extent of his Orientalism. Examining Cassas in an Orientalist light and demonstrating the way in which he realized his Orientalist tendencies, will help discover his role in influencing contemporary ideologies and shaping the future.