Arap ve Fransız edebiyatçıların gözü ile 'İstanbul' (İbn Battuta, İbrahım El-Hıyârî, Ebü'l-Hasan Ali B. Muhammed Et-Temgrûtî, Pierre Loti, Gerard de Nerval, Théophıle gautıer)
Istanbul' through the eyes of Arab and French writters (i̇bn Battuta, İbrahim El-Hiyârî, Ebü'l-Hasan Ali B. Muhammed et-Temgrûtî, Pierre Loti, Gerard de nerval, Théophile gautier)
- Tez No: 903696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, önde gelen Arap ve Fransız yazarların seyahatnamelerinde ve edebî eserlerinde İstanbul'un temsilinin ayrıntılı bir incelemesidir. Tarihî önemi ve kültürel görkemiyle tanınan İstanbul, dünyanın her yerindeki yazarlar için daimî bir ilham kaynağı olmuştur. Bu çalışma, diğerlerinin yanı sıra İbn Battuta, Pierre Loti ve Théophile Gautier gibi seçkin yazarların İstanbul'un incelikli tasvirlerine odaklanıyor ve onların şehirle olan bağlarının derinliğini ve bunun edebî eserleri üzerindeki derin etkisini araştırıyor. Tez, bu yazarların İstanbul algılarını şekillendiren karmaşık tarihî ve kültürel bağlamları araştırıyor ve onların şehir tasvirlerinde egzotizm, oryantalizm ve kültürel alışveriş temalarını nasıl yönlendirdiklerini analiz ediyor. Çalışma, bu tasvirleri inceleyerek Arap ve Fransız edebiyatında İstanbul imajının şekillenmesinde edebiyat, tarih ve kültürel kimlik arasındaki karmaşık etkileşimi aydınlatmayı amaçlamaktadır. Birincil kaynakların ve eleştirel çalışmaların titiz bir analizi yoluyla bu tez, Arap ve Fransız yazarların edebî tahayyülünde İstanbul'un nasıl tasavvur edildiğine ve temsil edildiğine dair kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca edebiyat, kültürel çalışmalar ve tarihsel söylem alanlarındaki daha geniş tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a detailed examination of the representation of Istanbul in the travelogues and literary oeuvre of prominent Arab and French writers. Istanbul, renowned for its historical significance and cultural richness, has been a perennial muse for writers across the globe. This study focuses on the nuanced portrayals of Istanbul by distinguished authors such as İbn Battuta, Pierre Loti, and Théophile Gautier, among others, exploring the depth of their engagement with the city and the profound impact it has had on their literary works. The thesis delves into the intricate historical and cultural contexts that have shaped these writers' perceptions of Istanbul, analyzing how they have navigated the themes of exoticism, orientalism, and cultural exchange in their depictions of the city. By examining these portrayals, the study seeks to illuminate the complex interplay between literature, history, and cultural identity in shaping the image of Istanbul in Arab and French literature. Through a meticulous analysis of primary sources and critical scholarship, this thesis aims to provide a comprehensive understanding of how Istanbul has been imagined and represented in the literary imagination of Arab and French writers. It also seeks to contribute to broader discussions within the fields of literature, cultural studies, and historical discourse.