Hayvan gübresi ve kimyasal gübre uygulamalarının patateste (Solanum tuberosum L.) bitki gelişimi verim ve kalite üzerine etkileri
Effect of farmyard manure and mineral fertilization on growth yield and quality of potato ( Solanum tuberosum L.)
- Tez No: 601707
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Agria patates çeşidinde hayvan ve kimyasal gübrelemenin bitki gelişimi ile yumru verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla, 2018 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulup yürütülmüştür. Denemede, hayvan gübresi (0, 10, 20, 30, 40 ve 50 ton/ha) ve kimyasal gübreli (gübresiz NPK-ve 250-110-110 kg/ha NPK+) olmak üzere farklı 12 uygulama yer almıştır. Çalışma sonucunda, kimyasal gübre uygulaması bitki gelişimi ve yumru verimini arttırmış ancak yumru kuru madde içeriğini olumsuz etkilemiştir. Kimyasal gübre ile birlikte uygulanan hayvan gübresi de büyüme ve verim üzerine olumlu etkiye sahip olmuştur. Çalışmada, hayvan gübresi mineral gübrenin etkinliğini arttırmıştır. Yumru verimi kimyasal gübresiz uygulamada hayvan gübre dozlarının artışına bağlı olarak artırmıştır. Çalışmada en yüksek yumru verimi 4464,7 kg/da ile kimyasal gübre ile birlikte 30 ton/ha hayvan gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Hayvan gübresi uygulamaları yumru kuru madde içeriğini ve cips kalitesini de arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of mineral fertilization (no or 250-110-110 kg/ha N-P-K respectively) and farmyard manure (0, 10, 20, 30, 40 ve 50 tonnes/ha) on plant growth, tuber yield and tuber quality at the field of research and application of Plant Production and Technology Faculty, Nigde Omer Halisdemir University in 2018 year. Agria potato variety which is widely grown in Turkey was used in the study. The experimental design was split plot with four replication. Mineral fertilization significantly increased values of plant growth and tuber yield. The application farmyard manure also had positive effects on growth and tuber yield with or without mineral fertilization. In our study, tuber yield increased as the farmyard manure rates increased under non-mineral fertilized conditions. The highest tuber yield (4464.7 kg/da) was obtained from 40 tonnes manure/ha rates in mineral-fertilized plots in this study. Farmyard manure significantly increased the dry matter content and chips quality of tuber.