Primer infertil kadınlarda fertilite uyumunun yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
The effect of fertility adaptation on quality of life in primary infertile women
  1. Tez No: 601716
  2. Yazar: AYSUN ÖZEL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, primer infertil kadınlarda fertilite uyumunun yaşam kalitesine etkisini incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Analitik kesitsel tipte olan çalışmanın örneklemini Denizli Devlet Hastanesi İnfertilite Merkezi'ne gelen, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun primer infertil 174 kadın oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Veri Formu, Fertilite Uyum Ölçeği ve FertiQol (Doğurganlık Sorunu Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan primer infertil kadınların yaş ortalamaları 29,42 ± 4,26 olup, % 47,1' inin lise mezunu olduğu, % 53,5' inin çalıştığı ve % 67.8' inin gelirinin giderine denk olduğu saptandı. Kadınların % 44,3 'ünün şehirde yaşadığı, % 62,1' inin tanışarak evlendiği, % 85,1' inin çekirdek aile yapısına sahip olduğu bulgulandı. Primer infertil kadınların tanı yılı ortalamaları 6,14 ± 3,56 olup, % 52,9' unun infertilite nedeninin kadın faktörü olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the effect of fertility adjustment on primer infertile women's life quality. The sample of this analytical cross-sectionel study was comprised of 174 women who came to Denizli Public Hospital Infertility Center and were convenient to be involved in this research. The data were gathered by usage of Personal Data Form, Fertility Adjustment Scale (FAS) and FertiQol (Quality of Life Scale for Persons with Fertility Problems) which were formed by the researcher. The data were analyzed by using SPSS 25 packet program. One-Way Variance Analysis, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Variance Analysis were used while analyzing the data. Spearman Correlation Analysis was used in the examination of relations between numeral variables. It was detected that the average age of the primer infertile women who participated in the study was 29,42 ± 4,26 and % 47,1 of them were highschool graduate, % 53,5 was working and % 67,8 of them has their income equal to their expenditure. % 44,3 of these women were revealed to be living in the city, % 62,1 were married by acquintance, % 85,1 had nuclear family. It was also discovered that primer infertile women's diagnosis year average was 6,14 ± 3,56 and % 52,9 of the infertility causes were the woman factor.