Spor yapan ve yapmayan bireylerde bazı baskın bağırsak mikrobiyota türlerinin incelenmesi
Investigation of the some dominant intestinal microbiota types on the people who exercises and who don't
  1. Tez No: 601723
  2. Yazar: AYÇA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan bireylerde bazı baskın bağırsak mikrobiyota türlerini incelemektir. Çalışmaya yaşları 18-24 arasında olan 15 erkek gönüllü katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grup, profesyonel ligde futbol oynayan ve düzenli antrenman yapan 5 erkek, ikinci grup amatör ligde futbol oynayan ve düzenli antrenman yapan 5 erkek ve üçüncü grup fiziksel olarak aktif olmayan (sedanter) 5 erkekten oluşmuştur. Çalışmada tüm deneklerden 1 defa“gaita numunesi”alınarak Bacteroides, Firmicutes, Lactobacillus ve Bifidobacterium baskın türlerinin, Yeni Nesil Dizileme yöntemi ile Illumina MiSeq analiz cihazı kullanılarak metagenomik analizi yapılmıştır. Ayrıca deneklerin beslenme alışkanlıklarını tespit edebilmek için“Besin Tüketim Sıklığı”anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate some of the dominant intestinal microbiota types people who do and who do not exercise. Fifteen male volunteers aged between 18-24 have participated in the study. Subjects who have participated in the study was divided into 3 groups. First group consists of 5 males who play football in a professional league who also exercise regularly, second group consists of 5 males who play football in an amateur league who also exercise regularly, and the last group consists of 5 males who are not active (sedentary).“Stool sample”was taken from each of the subjects and metagenomic analysis of dominant bacteria types of Bacterioides, Firmicutes, Lactobacillus and Bifidobacterium were carried out using the New Generation Sequencing method with the Illumina MiSeq analysis device. In addition, to determine the dietary habits of the subjects,“Food Consumption Frequency”survey was applied.