Kalp pili takılan kalp yetmezliği hastalarında farklı inspiratuar kas eğitimi protokollerinin egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvvet ve enduransı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of different inspiratory muscle training protocols on exercise capacity, respiratory muscle strength and endurance and quality of life in heart failure patients with pacemaker
  1. Tez No: 601724
  2. Yazar: NİHAN KATAYIFÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kalp yetmezliği (KY) hastalarında inspiratuar kas kuvvet eğitimini araştıran çalışmalar yaygındır. Kalp pili takılan KY hastalarında inspiratuar kas kuvvet veya endurans eğitimini karşılaştıran çalışma yoktur. Bu çalışma kalp pili takılan KY hastalarında inspiratuar kas kuvvet veya endurans eğitiminin hastaların egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi, depresyon, periferik ve solunum (MİP, MEP) kas kuvveti, solunum kas enduransı, solunum fonksiyonu, dispne, yorgunluk ve fiziksel aktivite üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Onaltı hastaya inspiratuar kas kuvvet eğitimi MİP'in %50'sinde, 20 hastaya endurans eğitimi MİP'in %30'unda 7 gün/8 hafta uygulandı. Eğitimi öncesi ve sonrasında egzersiz kapasitesi [6-dk yürüme testi (6-DYT), artan hızda mekik yürüme testi (AMYT)], solunum fonksiyonları (spirometre), solunum kas kuvveti ve enduransı (ağız basınç ölçüm cihazı, artan eşik yükleme), periferik kas kuvveti (dinamometre), dispne (Medical Research Council Dispne ölçeği), yorgunluk [Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ)], fiziksel aktivite [(Uluslarası Fiziksel Aktivite Ölçeği (İPAQ)], yaşam kalitesi (Minnesota Kalp Yetmezliği Yaşam, SF-36 Ölçekleri), depresyon (Montgomery Âsberg Depresyon Derecelendirme Ölçeği (MADDÖ)] değerlendirildi. MİP, MEP, solunum kas enduransı, periferik kas kuvveti, 6-DYT ve AMYT yürüme mesafeleri, MMRC, Minnesota Kalp Yetmezliği Yaşam ve SF-36 Ölçekleri, IPAQ, YŞÖ ve MADDÖ toplam puanlarında grup içi istatistiksel anlamlı iyileşme görüldü ancak gruplar arası istatistiksel fark yoktu (p≥0,05). Kalp pili olan KY hastalarında inspiratuar kas kuvvet veya endurans eğitimi hastaların solunum ve periferik kas kuvvetini, egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyini benzer şekilde arttırır; depresyon, dispne ve yorgunluk algılamasını azaltır ve güvenli ve etkili bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Studies widely investigated the effects of inspiratory muscle strength training in heart failure (HF) patients. No study compared the effects of inspiratory muscle strength or endurance training in patients with pacemakers. We aimed to investigate the effects of inspiratory muscle strength or endurance training on exercise capacity, quality of life, depression, peripheral and respiratory (MIP, MEP) muscle strength, respiratory muscle endurance, pulmonary function, dyspnea, fatigue and physical activity in HF patients with pacemaker. Sixteen patients received inspiratory strength training at 50% of MIP, and 20 patients received endurance training at 30% of MIP 7days/8 weeks. Functional exercise capacity [6-min.walking test (6-MWT)], incremental shuttle walking test (ISWT)] , pulmonary function (spirometry), respiratory muscle strength (mouth pressure device) and endurance (threshold loading), peripheral muscle strength (dynamometer), dyspnea (Modified Medical Research Council dyspnea scale (MMRC), fatigue [Fatigue Severity Scale (FSS)], physical activity levels [International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)], quality of life (Minnesota Living with Heart Failure, SF-36 questionnaires), depression [Montgomery Âsberg Depression Scale (MADRS)] were evaluated before and after. There were statistically significantly improvements were present in MIP, MEP, respiratory muscle endurance, peripheral muscle strength, 6-MWT and ISWT walking distances, MMRC, Minnesota Heart Failure Life and SF-36 Scales, IPAQ, FSS and MADRS total scores within groups however there were no significant differences between groups. (p≥0,05). Inspiratory muscle strength or endurance training similarly improves respiratory and peripheral muscle strength, exercise capacity, quality of life, physical activity and decreases depression, dyspnea and fatigue and are safe and effective in HF patients with pacemakers.