Adli bilimlerde insan el florasındaki bakterilerin kimliklendirme amaçlı kullanımı
Does human hands bacterial flora useful for identification in forensic sciences
  1. Tez No: 601742
  2. Yazar: AYŞE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mikroorganizmalar, tek hücreli veya çok hücreli mikroskobik organizmalardır ve insanlarla olan ilişkisi, insan mikrobiyotası terimi ile yeterince temsil edilmektedir. Deri, insan vücudunun en büyük organı olması ve dış çevre ile birincil ara yüz olması sebebiyle, çeşitli mikroorganizmaları bünyesinde barındırır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, insan mikrobiyomunun, bir parmak izi gibi, bireyleri benzersiz bir şekilde tanımlama potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle avuç içi yüzeyi, derinin diğer bölümlerine göre daha yüksek mikrobiyota çeşitliliğe sahip olduğundan öncelikli incelenen bir alan olmuştur. El mikrobiyotasının kompozisyonunun etkili bir şekilde belirlenmesi, adli kimliklendirmedeki potansiyeli yönüyle önemlidir. Çalışmamız; bireyleri, şahsi telefonları ya da dokundukları objeler ile eşleştirmek için avuç içi derisindeki bakterilerin kullanımını göstermektedir. Bu çalışmada; farklı bireylerin avuç içi mikrobiyotasının çeşitliliği ve bireylerin dokundukları yüzeylerde bıraktıkları“iz delil”i birbirleriyle ilişkilendirebilmek için, konvansiyonel kültür temelli yöntem kullanılarak boylamsal bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microorganisms are single-celled or multicellular microscopic organisms those associated with humans by the term human microbiota. Skin is the largest organ of the human body that contains various microorganisms, by reason of being the primary interface with the external environment. Recent studies have shown that human microbiome has the potential to uniquely identify individuals, such as a fingerprint. In particular, the surface of the palm was a priority area as it had a higher diversity of microbiota than the other parts of the skin. The composition of the handheld microbiota effectively identification, its potential in forensic identification is important. This study examines the use of bacteria in the palm skin to match it with the individuals; personal phones or objects touches. In order to correlate the diversity of the palm microbiota of the different individuals and the individuals left on the surfaces as a trace evidence, a longitudinal study conducted by using a conventional culture-based method. The socio-demographic characteristics of the subjects were obtained from the questionnaire.