Adli bilimlerde tükürük mikrobiyotasının kimliklendirme açısından önemi
- Tez No: 677024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Adli mikrobiyoloji araştırmaları adli bilimlerin hemen hemen çoğu adli vakalarda kullanılmaktadır. Adli bilimlerde soruşturmanın en önemli bölümü olay yeri incelemesidir. Olay yerinde bulunan deliller, kimi zaman gözle görülebilir, makroskobik düzeyde olabildiği gibi kimi zaman gözle görülmeyen, mikroskobik düzeydedir. Olay yerinin en önemli delillerinden biri olan DNA bozulmuş veya yeterli olmadığı durumlarda delil özelliğindeki gözle görünmeyen mikro düzeydeki mikroorganizmaların karakterizasyonu aracılığıyla suçlunun belirlenmesine olanak sağlayabilmektedir. Adli vakalarda bulunan bu gözle görünmeyen biyolojik delillerin var olmasından söz edilen, yeni bir çalışma alanı olan adli mikrobiyoloji de farklı toplumsal yaşam sonucu, suçlu olan kişinin tanımlanması ve masum olan kişilerin korunması amacıyla, mikroorganizmaları tanımlayabilmek açısından önem kazanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, insan bedeni yüzeyindeki mikrobiyota topluluklarının tespitinin, adli bilimlere yeni bir bakış açısı getirebileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda; 30 denekten ağız ve ısırılan sağ el işaret parmağı olmak üzere 60 farklı svab örneklerinin 4 farklı (Kanlı, Çikolatalı, Endo ve Chrom) besiyerlerinde ekim işlemi yapılmıştır. Kişilerin tükürüklerinde bulunan tüm üreyebilen mikroorganizmalar araştırılmıştır. Ağız ve ısırılmış parmaktan elde edilen verilere göre; bu mikroorganizmalardan en baskın tür olarak alfa hemolitik streptokoklar olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, kişilerin tükürük mikrobiyotasında bulunan Neisseria sp bakterileri sigara tüketimi ile ve Candida sp ağız hijyen ile anlamlı bir ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Böylece, suç soruşturmasında şüpheli kişilerin var olan bozunmuş ya da yetersiz olan ve ısırık izlerinden elde edilen DNA prosedürünün işlemediği durumlarda veya genotipik yaklaşımlara ek olarak tamamlayıcı bir sonuç elde etmek amacıyla bu çalışmayı adli bilimlere kazandırmış bulunmaktayız. Tükürükte var olan mikrobiyotayı pahalı ve farklı ekipmanlar gerektiren genotipik tanımlamanın aksine; ekonomik açıdan ucuz fenotipik ve diğer morfolojik özelliklerden yararlanarak tanımlamak ve belirlenen bu mikroorganizmaların bir kişinin diğer kişilere göre ne kadar özgün ve karakteristik özelliklerine sahip olduğunu kontrol ederek adli bilimlerde kimliklendirilme açısından önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic microbiology research is used in almost most forensic cases of forensic science. The most important part of investigation in forensic science is crime scene investigation. Evidence found at the crime scene is sometimes visible, macroscopic, and sometimes invisible, microscopic. DNA, which is one of the most important evidences of the crime scene, can enable the determination of the culprit through the characterization of microorganisms that are invisible to the eye as evidence in cases where DNA is degraded or insufficient. Forensic microbiology, which is a new field of study, which is mentioned about the existence of these invisible biological evidences found in forensic cases, has gained importance in terms of defining microorganisms as a result of different social life, in order to identify the criminal and protect the innocent. In recent studies, it has been shown that the detection of microbiota communities on the human body surface can bring a new perspective to forensic science. In our study; Sowing of 60 different swab samples, including the mouth and the bitten right hand index finger from 30 subjects, was performed on 4 different (Bloody, Chocolate, Endo and Chrom) media. All reproducible microorganisms found in the saliva of the persons were investigated. According to the data obtained from the mouth and the bitten finger; Alpha hemolytic streptococci were determined to be the most dominant of these microorganisms. In addition, Neisseria sp bacteria found in the saliva microbiota of individuals have been shown to have a significant relationship with cigarette consumption and Candida spsp oral hygiene. Thus, we have brought this study to forensic sciences in order to obtain a complementary result in addition to genotypic approaches or in cases where the DNA procedure obtained from the bite marks is degraded or inadequate and the DNA procedure obtained from the bite marks of the suspects in the criminal investigation. Contrary to the genotypic description of the microbiota in saliva, which requires expensive and different equipment; The importance of identifying these microorganisms in forensic sciences has been investigated by using economically inexpensive phenotypic and other morphological features and controlling how specific and characteristic features a person has compared to other people.