Çocukluk çağı malignitelerinde etyolojik faktör olarak yardımcı fertilizasyon tekniklerinin araştırılması
Investigation of assisted reproductive techniques as ethological factor in childhood cancers
- Tez No: 601750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ: Yardımcı fertilizasyon tekniklerinin, çocuklarda perinatal komplikasyonlar ve konjenital malformasyonlar için risk faktörü olduğu bilinmektedir. In vitro fertilizasyon çoğul gebelik ve olası konjenital malformasyonlar ile ilişkilendirilmiş olup, pediatrik kanser ile arasındaki korelasyon hakkında bilgiler kısıtlıdır. AMAÇ: Bu çalışmada çocukluk çağı malignitelerindeki olası risk faktörleri arasında yardımcı üreme tekniklerinin rolünü belirlemeyi, perinatal ve maternal faktörler arasındaki korelasyonu saptamayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'na 2000-2019 yılları arasında başvuran ve pediatrik kanser tanısı alan 0- 18 yaş aralığındaki 300 olgu ile İstanbul Üniversitesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Sağlam Çocuk Polikliniği'ne Mayıs-Haziran 2018 tarihinde başvuran 0-14 yaş aralığındaki 300 sağlam çocuk çalışmaya dahil edildi. Aileler ile yapılan görüşmelerde anket uygulanarak ve retrospektif dosya incelemeleri ile klinik ve sosyodemografik veriler kaydedildi. BULGULAR: Pediatrik kanser tanılı hasta grubu ile sağlam çocukların oluşturduğu kontrol grubu arasında YÜT ile gebelik sonucu doğum açısından anlamlı fark bulunmadı.(p=0.008) Vaka ve kontrol grupları arasında akrabalık oranı, ailede kanser öyküsü, anne yaşı, gestasyon haftası, doğum şekli, annenin toplam gebelik sayısı, maternal sigara/alkol kullanımı, gebelikte problem varlığı arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu. Vaka grubu kendi içinde yardımcı üreme teknikleri ile doğanlar ve spontan doğanlar olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırıldığında ise tanı yaşı, anne yaşı, gestasyon haftası, doğum ağırlığı, doğum şekli, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı ve annenin toplam gebelik sayısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptandı. SONUÇ: Sonuçlarımız retrospektif olarak kanserli çocuklarda fertilite tedavisi sonucu doğumun olası bir risk faktörü olmadığını göstermektedir. Kanserli çocuklarda YÜT sonucu doğanların spontan doğanlarla karşılaştırıldığı analizde ileri anne yaşı, düşük gestasyon haftası ve doğum ağırlığı bulgularının YÜT grubu lehine anlamlı olması, yardımcı üreme ile doğan çocukların kanser sebeplerinin kullanılan üreme tekniklerinden ziyade infertiliteye sebep ek risk faktörleri ile ilişkilendirilmesi gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Assisted reproductive technologies are known to be a risk factor for perinatal complications and congenital malformations in children. In vitro fertilization has been associated with multiple gestations and possible congenital malformations however in the literatüre here is no significant correlational association between pediatric cancer and assisted reproductive technologies. OBJECTIVE: In this study, we aim to determine the role of possible risk factors for assisted reproductive techniques in childhood malignancies and to asses he correlation between perinatal and maternal factors. METHODS: In this study, 300 patients between the ages of 0-18 years who were a admitted to the Department of Pediatric Hematology and Oncology of Istanbul Medical Faculty in Istanbul University between 2000-2019 and 300 healthy children between 0-14 years of age who were admitted to İstanbul University Social Pediatrics Department, Pediatric Outpatient Clinic during the period of May-June 2018 are included. Clinical and sociodemographic data of patients were registered through the interwievs with the families from file reviews and family questionnaires. RESULTS: There was no significant difference between the control and case groups when compared with spontaneous pregnancy with ART (p=0.008). On the other hand there are significant differences case and control groups in consanguinity, family cancer history, maternal age, gestational week, delivery type, maternal total pregnancy number, maternal smoking / alcohol use, and presence of problems during pregnancy. When assisted reproductive techniques and spontaneous births in the case group are compared a significant difference was found between diagnosis age, maternal age, gestational week, birth weight, mode of delivery, neonatal intensive care unit requirement and total number of pregnancies. CONCLUSION: Our results has shown that birth after using assisted reproductive techniques is not a possible risk factor for cancer in children. In the analysis in which children with cancer who are born with ART were compared with spontaneous births, advanced maternal age, low gestational week and birth weight findings were found to be significantly different. This evidence supports the fact that the causes of cancer in children born with ART should be associated with additional risk factors that cause infertility rather than the reproductive techniques that are being used.