Meme kanserlerinde p53 geni 5., 6. ve 7. ekson mutasyonlarının prognostik önemi
Prognostic importance of p53 mutations in the fifth, sixth and seventh exons in breast cancer
  1. Tez No: 60176
  2. Yazar: GÜLAY BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Restriksiyon Analizi Kanser, çok basamaklı bir olaydır ve bir seri progresif genetik değişiklikler sonucunda oluşmaktadır. Bu genetik değişiklikler arasında en sık görülenlerden biri p53 tümör supresör gen mutasyonlarıdır. Meme kanserinde sıklıkla bildirilen p53 mutasyonlarının hastalığın takibinde önemli bir faktör olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, meme kanserlerinde p53 geni 5., 6. ve 7. ekson mutasyonlarının sıklığının ve prognozla bağlantısının araştırılması amacıyla, metastazı olan 23 ve metastazı olmayan 24 hastaya ait toplam 47 meme tümör örneğinde Polymerase Chain Reaction - Single Strand Conformation Polymorphism (PCR-SSCP) tekniği kullanılarak mutasyon analizi yapıldı. PCR- SSCP tekniği ile mutasyon varlığı belirlenen beş (%11) tümör örneğindeki mutasyonların lokalizasyonunu belirlemek amacıyla amplifikasyon ürünlerinin restriksiyon enzim kesimi gerçekleştirildi. Beşinci eksondaki 175. kodon nokta mutasyonunu tanıyan Hae II ve 7. eksondaki 248. kodon nokta mutasyonunu tanıyan Msp I enzimleri ile yapılan kesim sonucunda bir örneğin 248. kodon mutantı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Key Words p53 Mutation, Breast Cancer, Prognosis, PCR-SSCP, Restriction Enzyme Analysis Cancer is a multistep process and involves several progressive genetic alterations. p53 tumor suppressor gene mutations are one of the most common genetic alterations found in cancer. In breast cancer, the presence of these mutations can be used as a valuable prognostic factor of the disease. We compared the incidence of p53 mutations in exon 5, 6 and 7 in metastatic and non-metastatic breast tissue samples and correlated our findings with the prognosis of cancer. We used Polymerase Chain Reaction-Single Strand Conformation Polymorphism method for the mutation analysis of 47 formalin fixed, paraffin embedded breast tissue samples obtained from 23 metastatic and 24 non- metastatic breast cancer patients. We detected p53 mutations in five breast tumor samples. In order to find the localization of these mutations, we used restriction enzyme digestion procedure. We used Hae II restriction enzyme which has a recognition sequence at codon 175 in the fifth exun and the Msp I restriction enzyme which has a recognition sequence at codon 248 in the seventh exon. As a result, we showed that one of the tumor samples was codon 248 mutant.