Akut böbrek yetmezliği nedeniyle hastanede yatan hastalarda etyoloji araştırması
İnvestigation of etiyology in patients with acute kidney failure
  1. Tez No: 601792
  2. Yazar: MEHMET BİRİCİK
  3. Danışmanlar: UZMAN FEYZİ BOSTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Akut böbrek yetmezliği (Acute Kidney Injury, AKI) oldukça sık görülen önemli bir klinik problemdir. Hospitalize edilen hastaların %5-7 sinde, yoğun bakım ünitelerine yatırılan hastaların %25-30 unda bu tablo görülür. Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine akut böbrek yetmezliği ile yatırılan erişkin hastalarda, akut böbrek yetmezliği (AKI) sıklığını (insidansını) saptamak, akut böbrek yetmezliğinin etiyolojisi, klinik özellikleri, prognozu ve komplikasyonlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem ve Olgular: Bu çalışma 1 Eylül 2012 - 1 Eylül 2017 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine yatırılan hastaların dosyalarının incelendiği bir gözlem çalışması şeklinde düzenlenmiştir. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine akut böbrek yetmezliği tanısı ile yatan her hasta çalışmaya alınmış, ancak 18 yaş altında olanlar, kronik böbrek hasarı özgeşmişi olan hastalar, yatışından sonra exitus olanlar, yatışından sonra yoğun bakım ünitesine gönderilen hastalar, kendi isteğiyle tedaviyi reddeden veya servisten ayrılan hastalar ve 48 saatten uzun yatırılsa da yattığı süre içerisinde biyokimyasal analizi yapılmayanlar çalışma dışında bırakılmıştır. AKI tanımlaması için RIFLE kreatinin kriterleri kullanıldı. Bulgular: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde prerenal ABY insidansı% 53,39, Renal ABY % 36,44 ve postrenal ABY % 10,17 idi. Hastaların % 50'Sİ kadın,% 50'si erkekti. ABY nedenleri incelendiğinde % 33.9 hipovolemi,% 15.5 İYE ve % 13.5 gastroenterit tespit edildi. Diyaliz oranı % 23.7 idi. Sonuç: Sonuç olarak, hastanemizde akut böbrek yetmezliği sıklığı kabul edilebilir ölçütlerde olmakla birlikte literatür ile uyumlu olduğu tespit edilmiş ve özellikle yaşlı hastaların yönetiminin daha iyi yapılmasıyla sıklığının azaltılması ve bu grup hastalarda böbrek fonksiyonlarının daha yakından takibi ile zedelenmenin erken döneminde yakalanması mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Acute Kidney Injury (AKI) is a very common clinical problem. This picture is seen in 5-7% of hospitalized patients and in 25-30% of patients hospitalized in intensive care units. Aim: The aim of this study was to determine the incidence of acute renal failure (AKI) and to determine the etiology, clinical features, prognosis and complications of acute renal failure in adult patients hospitalized with acute renal failure. Method and Cases: This study was organized as an observation study in which the files of the patients admitted to Antalya Training and Research Hospital between September 1, 2012 and September 2017 were examined. All patients admitted to the Antalya Training and Research Hospital with the diagnosis of acute renal failure were included in the study, but those under the age of 18, patients with chronic kidney damage, ex-patients after hospitalization, patients who were sent to the intensive care unit after hospitalization, patients who voluntarily refused treatment or left the service. and who were hospitalized for more than 48 hours, but those who did not have biochemical analysis during their stay were excluded. RIFLE creatinine criteria were used for AKI identification. Findings: The incidence of prerenal AKI in the Antalya Training and Research Hospital was 53.39%, renal AKI was 36.44% and postrenal AKI was 10.17%. Fifty percent of the patients were female and 50% were male. When the causes of AKI were examined, 33.9% hypovolemia, 15.5% UTI and 13.5% gastroenteritis were detected. The dialysis rate was 23.7%. Conclusion: In conclusion, although the incidence of acute renal failure is acceptable in our hospital, it is found to be compatible with the literature and it is possible to catch the early stage of injury by decreasing the frequency especially with better management of elderly patients and more closely monitoring renal functions in this group of patients