Abdurrahman B. Avf'ın hayatı ve rivâyetleri
The life and narrati̇ons of Abdurrahman B. Avf
  1. Tez No: 601793
  2. Yazar: MURAT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Abdurrahman b. Avf'ın hayatını ve rivâyetlerini ele alan bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Abdurrahman b. Avf'ın hayatı ve ilmî kişiliğiyle ilgili genel bir bilgi verildi. İkinci bölümde ise, Abdurrahman b. Avf'ın hadis rivâyetleri incelenerek, hadis ilmine olan katkısı ortaya konmaya çalışıldı. Araştırmada Abdurrahman b. Avf'ın rivâyet ettiği hadislerin sayısının Kütüb-i Tis'a'da tekrarlarıyla beraber toplamda altmış beş olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan; Buhâri'de beş, Müslim'de üç, Tirmîzi'de beş, Ebu Davud'da dört, İbn Mace'de altı, Nesai'de üç, Ahmed b. Hanbel'de otuz dört, Dârimi'de iki ve İmam Mâlik'te üç adet rivâyet tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with Abdurrahman b. Avf's life and his narrations. It consists of an introduction and two parts. In the first chapter, we gave an overview of Abdurrahman b. Avf's life religious and scientific personality. In the second chapter, we tried to examine the hadith narrations of Abdurrahman b. Avf and tried to reveal his contribution to the science of hadith. In the research, including the repetitions in al-Kutub al-Tis'a, the number of hadiths Abdurrahman b. Avf narrated was found to be sixty-five in total. With repetitions of these; the counts of narrations are found as follow; five in Bukhari, three in Muslim, five in Tirmidhi, four in Abu Dawood, six in Ibn Majah, three in Nasa'i, thirty- four in Ahmad b.Hanbal, two in Darimi and three in Imam Malik.