Ortaokul görsel sanatlar öğretmenlerinin 7. sınıf kazanımlarını edindirmede popüler kültür ögelerine derslerinde yer verme durumları
Secondary school art teachers' manners in using popular culture elements in achieving of seventh grade lesson objectives
- Tez No: 601796
- Danışmanlar: DOÇ. GONCA ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Popüler kültür; halkın kültürü olarak kabul edilmekle birlikte, müzik, moda, kitle iletişim araçları ve internet gibi bireylerin günlük ilgileri olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde popüler kültürün önemi ve öğrenciler üzerindeki etkisinin her geçen gün artması nedeniyle, eğitime entegrasyonu da tartışmalı konular arasına girerek araştırılmaya değer bir alan olarak karşımıza çıkmıştır. Bu araştırmada, ortaokul görsel sanatlar öğretmenlerinin 7. sınıf kazanımlarını edindirmede popüler kültür ögelerine derslerinde yer verme durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak görsel sanatlar öğretmenlerinin popüler kültüre dair genel görüşleri ve 7. sınıf öğrencilerinin popüler kültür ögelerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Ardından katılımcı öğretmenlerin; hangi yöntemler aracılığıyla görsel sanatlar dersine popüler kültür ögelerini kattığı ve öğrencilerin derse karşı yaklaşımlarında gözlenen farklılıkların neler olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu, Bursa iline bağlı 3 merkez ilçeden 2 devlet 2 özel okulda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında görev yapan 11 görsel sanatlar öğretmeni ve bu öğretmenlerin derslerine girdiği 588 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışmasıyla desenlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, temel veri kaynağı olan yarı yapılandırılmış görüşme formunun yanı sıra; gözlem, doküman inceleme ve anket kullanılarak çeşitlilik sağlanmıştır. Elde edilen bulgular tematik analiz tekniğiyle çözümlenerek; Öğretmen görüşleri, Popüler kültür ögeleri, Öğretim süreci ve Öğrencilere yansıma olmak üzere dört temaya ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin birçoğu görüşme başlangıcında popüler kültüre dair olumsuz bakış açılarının olduğunu belirterek, derslerinde kullanmadıklarını vurgulamıştır. Ancak görüşme ilerledikçe derslerinde fark etmeksizin popüler kültürü kullandıklarını, hatta olumsuz yanlarının yanında birçok olumlu yanlarının da olduğunu kabul ettiklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin popüler kültür ögelerine bakıldığında ise; Oyunlar, Ünlüler, Kitle İletişim araçları ve Diğerleri olmak üzere 5 kategoride altında toplandığı görülmektedir. Bu araştırma, öğrencilerin ilgilerini çekebilmek için, öğretmenlerin popüler kültüre dair kullandığı yöntemlerin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, eğitimde popüler kültür ögelerini kullanmak isteyen eğitimcilere öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While popular culture is often considered to be the culture of the people, it is however defined as the daily interests of individuals, e.g. music, fashion, communication tools and the internet. As popular culture is gaining in importance and its impact on students is becoming more and more visible, its incorporation into education has emerged as a topic worthy of research. This study examines the current practice by secondary school visual arts teachers in making use of popular culture elements in classes in order to achieve objectives for 7th grade students. Accordingly, the study first maps out the views of secondary school visual arts teachers in relation to popular culture and also the popular culture elements relevant to 7th grade students. The study then examines which methods teachers use to incorporate popular culture elements into visual arts classes and the differences observed in the students' attitude toward the class as a result. The study group consisted of 11 visual arts teachers and 588 7th grade students from 2 public and 2 private schools located in 3 central provinces of Bursa in 2018-2019 academic year. The study employed a qualitative research method, specifically the multiple case study method. While data for the study were mainly collected through semi-structured interviews, the data collection process was also diversified through the use of observation, document review and questionnaires. The data were analyzed using the thematical analysis method, resulting in the identification of four main themes, namely“Views of the Teacher,”“Popular Culture Elements,”“Education Process”and“Impact on Students.”The findings of the study suggest that while the teachers initially expressed negative views of popular culture and stated that they did not incorporate it into their classes, as the discussion progressed they also recognized that they did in fact popmake use of popular culture and also believed that it had multiple positive aspects in addition to the negative ones. The study also identified 4 categories of popular culture elements relevant to 7th grade students, namely“games,”“celebrities,”“mass media”and“others.”This study is significant in that it aims to identify the methods pertaining to popular culture utilized by teachers in order to attract students' attention and offers recommendations to teachers who would like to effectively make use of popular culture elements in their classes.