Görsel sanatlar dersi öğretim programındaki 'Görsel İletişim-Biçimlendirme' öğrenme alanının uygulanmasında ortaokul görsel sanatlar öğretmenlerinin görüşleri
The views of secondary school visual arts teachers on the application of 'Visual Communication and Formatting' methods on the visual arts learning program
- Tez No: 450208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı'ndaki Görsel İletişim-Biçimlendirme Öğrenme Alanı'nın ortaokul (5-6-7-8.sınıf) öğrencileri için dengeli ve faydalı bir öğrenme çerçevesi sunduğunu ileri sürmektedir. Ders müfredatı görsel iletişim ve biçimlendirme konularını kapsadığı için konu ele alınırken özellikle bu iki başlık üzerinde durulmuştur. Ankara ili Elmadağ ilçesinde ortaokullarda görev yapan tüm görsel sanatlar öğretmenleriyle düzenlenen mülakat ve anket çalışmanın ana bölümünü oluşturmaktadır. Araştırmada sanat farklı boyutlarıyla incelenmiş, uygulama yönü ele alınmıştır. Görüşme yapılan öğretmenler Görsel İletişim-Biçimlendirme Öğrenme Alanını, kapsamlı ve ayrıntılı olması sebebiyle, sadece uygulama açısından değil, sanatın farklı boyutlarını ele almasından dolayı da faydalı bulmuşlardır. Öğretmenlerin yarısı konu ve içerik açısından yapılan yeniliklerin öğrencilerin kişisel gelişiminin yanısıra sanata bakış açılarının gelişmesine fayda sağlayacağını söylemişlerdir. Araştırmada programın öğrencilere çok yönlü düşünme yeteneği edinme, yorum yapabilme ve kendini ifade edebilme bakımından fayda sağlayacağı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sanat, Görsel Sanatlar, Görsel Sanatlar Öğretim Programı, Görsel İletişim, Biçimlendirme
Özet (Çeviri)
This thesis argues that Visual Communication and Formatting Methods on the Visual Arts Learning Program has provided a well balanced and useful framework for the secondary school students (5-6-7-8th grade). As the new course syllabus included visual communication and formatting issues, the study has mostly focused on both of these themes. Interviews&surveys conducted with the secondary school visual arts teachers working at Elmadağ, Ankara has formed main part of the thesis. During the research different aspects of the art including practical sides have been studied. The interviewees found Visual Communication and Formatting Methods as useful since it covered different aspects of the art and thus provided more detailed and rich content. Half of the interviewees asserted that thematic and contextual change contributed to the students' personal development and their view of art. It has also been established that new program helped students to acquire multidirectional thinking ability as well as improving their interpretation and expression capabilities. Key Words : Art, Visual Arts, Learning Programs for Visual Arts, Visual Communication, Formatting