Çağdaş tefsir kaynaklarında rü'yetullah konusu
Rü'yetullah subject in contemporary commentary sources
- Tez No: 681371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Rü'yetullah meselesi kelâmî ekoller tarafından çokça tartışılmışsa da nihayetinde ortak bir yaklaşım ortaya konmamıştır. Mezheplerin bu konudaki farklılıkları, zihinlerde bir karmaşaya sebebiyet verdiğinden, toplumda ciddi ayrışmaları beraberinde getirmiştir. Geçmişte yoğun olarak tartışılan bu problem, günümüzde de eski yoğunluğu kadar olmasa da tartışma konularındandır. Tezimizdeki ana gaye, günümüzde konu hakkındaki farklı yaklaşımları toplamak ve buradan rü'yetullaha bakış açısında ne gibi bir evrilme yaşandığını anlamaya çalışmaktır.“Çağdaş Tefsir Kaynaklarında Rü'yetullah Konusu”adlı bu çalışmamız bir giriş ile dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı, önemi, takip ettiğimiz yöntem hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Birinci bölümde ise öncelikle rü'yetin lafzî ve ıstılahî olarak genel tanımı yapıldıktan sonra, rü'yetullah ile ilgili olan konulara değinilmiştir. Birinci bölümünün devamında, kelâm ilminde rü'yetullah konusunda kelâmî mezheplerin görüşleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise öncelikle klasik tefsir kaynaklarındaki rü'yetullah konusuna bakış tespit edilerek sonraki tefsirlerden farklılıkları ortaya konmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda İmam Mâturîdi'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân, Ebû'l-Kâsım Mahmûd b. Ömer el-Hârizmî ez-Zemahşerî'nin el-Keşşâf, Fahreddin er-Râzî'nin Mefâtîhu'l-Gayb ve Ebû'l- Berekât en-Nesefî'nin Medârikü't-Tenzil ve Hakâiku't-Te'vîl adlı eserlerinden rü'yetullah ile ilgili âyetleri nasıl yorumladıklarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise asıl konumuz olan“Çağdaş Tefsir Kaynaklarında Rü'yetullah”meselesine yaklaşımların neler olduğu, yirmi tefsir üzerinden ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise verilen görüşler hakkında genel bir değerlendirilme yapılarak çalışmamız sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmada araştırma yöntemi olarak karşılaştırma, betimleme, içerik analizi, tanımlama ve analiz-sentez esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ru'yatullah issue has been discussed a lot by theological schools and consequently a common approach has not been put forward. Since the differences of the sects on this issue caused a confusion in the minds, it brought serious separations in the society. This problem, which has been heavily discussed in the past, still continues today, although it was not as intense as in the previous periods. The main purpose of our thesis is to collect different approaches on the subject today and try to understand what kind of evolution has occurred in the perspective of ru'yatullah from here. Our study, titled“The Subject of Rü'yetullah in Contemporary Tafsir Resources”, consists of an introduction and four chapters. In the introduction part, information was given about the purpose and importance of our thesis and the method we followed. In the first chapter, firstly, after the general definition of rü'yet as literal and syntactic, the issues related to rü'yetullah are mentioned. In the continuation of the first part, information is given about the views of theological sects on the subject of rü'yetullah in the science of kalam. In the second part, it is aimed to determine the view of rü'yetullah in classical tafsir sources and to reveal the differences from the later tafsir. In this context, Imam Mâturîdi's Te'vîlâtü'l-Kur'an, Ebû'l-Kasim Mahmud b. From the works of Ömer al-Hârizmî ez-Zemahşerî, el- Keşşâf, Fahreddin er-Râzî's Mefâtîhu'l-Gayb and Ebû'l-Berekat en-Nesefî's Medârikü't-Tenzil and Hakâiku't-Te'vîl It is mentioned how they interpret the verses about rü'yetullah. In the third part, the approaches to the issue of“Ru'yetullah in Contemporary Tafsir Resources”, which is our main subject, are discussed through twenty tafsir. In the fourth chapter, our study was concluded by making a general evaluation about the opinions given. In this study, comparison, description, content analysis, definition and analysis-synthesis were taken as the basis as research methods.