1912-1990 yıllara arasında Makedonya Türkleri: Eğitim, kültür ve toplum hayatı
History of Turks from Macedonia between 1912-1990 years: Education, culture and soci̇al li̇fe
- Tez No: 601874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KELAGA AHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Yüzyıllar boyunca Makedonya coğrafyasında yaşamlarını sürdüren Türkler, Balkan Savaşları'ndan sonra azınlık statüsünde hayatlarına devam etmiştir. Makedonya Türkleri hakkında özellikle ele aldığımız bu dönemda Türkçe bir kaç yetersiz araştırma haricinde bilimsel araştırma bulmak imkânsızdır. SHS Krallığı – Yugoslavya Krallığı ( 1918 – 1941 ) yönetim değişikliği ile azınlığa dönüşen Türk toplumu Sırp yöneticilerin baskıları ile karşı karşıya kalmış ve Türklerin, bir kısmı baskılara boyun eğerek yaşamlarına devam etmiş, diğer bir kısım ise baskıya dayanamayarak Türkiye'ye göç etmiştir. 1941-1944 yılları arasında meydana gelen 2. Dünya Savaşı'nda ise Makedonya'nın işgale uğraması ile birlikte Türk toplumu Makedonya'yı işgalden kurtarmak adına Makedon ve diğer etnik gruplar ile birlikte omuz omuza vererek her türlü fedakârlığı göstermiştir. Binlerce Türk savaşa iştirak edip yüzlercesi şehit olmuştur. Dolayısıyla Makedonya'nın kurtarılmasında önemli bir rol oynamışlardır. Tezin en önemli kısmı 1945 – 1990, yani Komünist Yugoslavya dönemi Türk toplumu hakkındaki bölümdür. Bütün sistemin devletin kontrolü ve himayesinde çalıştığı bu 45 yıllık süre zarfında Türklere sistematik baskı politikası uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turks, which has been living in Macedonian geography for centuries, has continued to live in minority status after Balkan war. It is impossible to find scientific research on the Turks of Macedonia, especially in this period, except for a few inadequate researches in Turkish. The Turkish society returned to the minority with administration changes in the SCS Kingdom – Kingdom of Yugoslavia (1918-1941). It was faced by the pressure of Serbian administrators. One part of Turks continued to their lives by obeying pressure, another part of them migrated to Turkey by not enduring the oppression. During the Second World War, which took place between 1941 and 1944, with the occupation of Macedonia, Turkish society fought to save Macedonia from the occupation with Macedonian and other ethnic groups. Thousands of Turks participated in the war and the hundred martyrized. Therefore, they played an important role in the liberation of Macedonia. The most important subject of the thesis is the 1945 - 1990 - Communist Yugoslavia period, which is about Turkish society. During this period of 45 years, a systematic oppression policy was applied to the Turks.