İlkokul 3. sınıf matematik ders kitabındaki problemlerin bağlamlarının incelenmesi
Investigation of the contexts of mathematics problems in primary school 3rd grade mathematics textbooks
- Tez No: 601896
- Danışmanlar: DOÇ. EROL KARAKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokullarda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı'na göre yayınlanmış MEB Devlet Kitaplarından İlkokul Matematik 3. Sınıf Ders Kitabı'nda yer alan problemlerin bağlamlarının incelenmesidir. Araştırmada betimsel analiz tekniği kullanılarak, İlkokul Matematik 3. Sınıf Ders Kitabı'nda yer alan problemler farklı yer, kişi, zaman, araç, nesne, verilen, istenen ve işlem sayısı ile içerik özellikleri (zorluk düzeyi, olay, kazanımı karşılama düzeyi, çözüm stratejisi, yaratıcılık, istenen, istenen işlemler ve kullanılan kelimeler vb.) dikkate alınarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda problemlerin yarısına yakınında bağlam veya bağlam boyutlarına yer verilmediği, üç veya daha fazla bağlam boyutuna sahip problemlere daha az yer verildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca gerçek hayat problemlerine ve rutin olmayan (özgün) problemlere daha az yer verildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the contexts of the mathematics problems existing in the Primary School Mathematics 3rd Grade Textbooks, which was published by the Turkish Ministry of Education Publications in the academic year of 2018-2019. In this research, the mathematics problems in the textbook were investigated by using descriptive analysis techniques with respect to several dimensions of problem context such as the place and time of the problem, the number and the characteristics of people, objects and tools existing in the problem and the psychometric properties of the problem (difficulty level, solution strategy and desired operations etc.). The findings of the study show that most of the existing problems in the mathematics textbook score poorly with different dimensions of problem context and they do not have a meaningful real-life context. In addition, it was found that authentic non-routine problems were given less space. It was concluded that more realistic problem context should be used in mathematics problems in order to get rid of mathematical anxiety of the children and encourage positive feelings towards mathematics and motivate students to solve mathematics problems.