Sorgulama temelli matematik etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencileri üzerindeki etkisi
The effect of inquiry-based mathematics activities on primary school 3rd grade students
  1. Tez No: 910575
  2. Yazar: AYŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul üçüncü sınıf matematik dersinde sorgulama temelli öğretim yöntemi ile gerçekleştirilen öğretimin öğrencilerin matematiksel başarılarına ve sorgulama düzeylerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu sebeple araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında Aydın ili Germencik ilçesindeki bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 22 deney, 22 kontrol grubu olmak üzere toplamda 44 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Bu örneklemin seçilmesinde amaçlı örneklem yöntemlerinden tipik durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın deney grubunda sorgulama temelli öğretim yöntemi ile hazırlanmış etkinlik ve uygulamaları gerçekleştirilirken, kontrol grubunda mevcut öğretim programı doğrultusunda ve matematik ders kitabındaki etkinlikler ve uygulamalar ile öğretim yapılmıştır. Veriler, Sabancı ve Öksüz (2022) tarafından geliştirilen“Uzamsal ilişkiler, Uzunluk Ölçme ve Çevre”başarı testi, sorgulama temelli öğretim etkinlikleri sırasında alınan ses kayıtları, öğrenci notları, araştırmacı gözlem notları ile toplanmıştır. Ses kayıtları, gözlem notları ve dokümanlar transkript edildikten sonra derecelendirilmiş puanlama anahtarı ile öğrencilerin sorgulama düzeyleri belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 27.0 ve Jamovi paket programı kullanılmıştır. Çalışmada sorgulama temelli öğretimin gerçekleştirildiği deney grubu ile mevcut programla öğretimin gerçekleştirildiği kontrol grubunda matematik başarı testi ile elde edilen verilerin karşılaştırılması amacıyla (gruplar arası karşılaştırmalarda) ANCOVA (Kovaryans Analizi), grup içlerinde başarı testi ile elde edilen verilerin karşılaştırılması amacıyla ilişkili örneklemler t testi veya non-parametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubu ve kontrol grubu sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı incelenmiş ve öğrencilerin sontest puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubunda öntestler kontrol edilerek düzeltilmiş sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmış ve deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of teaching with inquiry-based teaching method on students' mathematical achievement and inquiry levels in the 3rd grade mathematics course in primary school. For this reason, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The research was conducted in a state primary school in Germencik district of Aydın province in the second half of the 2022-2023 academic year. The study group of the research consisted of a total of 44 third grade students, 22 in the experimental group and 22 in the control group. Typical case sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to select this sample. In the experimental group of the study, activities and applications prepared with inquiry-based teaching method were carried out, while in the control group, teaching was carried out in line with the current curriculum and with activities and applications in the mathematics textbook. Data were collected through the 'Spatial Relations, Length Measurement and Environment' achievement test developed by Sabancı and Öksüz (2022), audio recordings taken during inquiry-based teaching activities, student notes, and researcher observation notes. After the audio recordings, observation notes and documents were transcribed, students' inquiry levels were determined with a rubric. SPSS 27.0 and Jamovi package programme were used to analyse the data. In the study, ANCOVA (Analysis of Covariance) was used to compare the data obtained with the mathematics achievement test in the experimental group in which inquiry-based teaching was carried out and in the control group in which teaching was carried out with the current programme (inter-group comparisons), and the related samples t test or Wilcoxon signed-rank test, one of the non-parametric tests, was used to compare the data obtained with the achievement test within groups. In the study, it was examined whether there was a significant difference between the posttest mean scores of the experimental group and the control group and it was concluded that there was a significant difference between the posttest scores of the students in favour of the experimental group. In the experimental and control groups, it was examined whether there was a significant difference between the pre-test and corrected post-test mean scores and a significant difference was found in favour of the experimental group.