Reserve transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR) yöntemi kullanılarak hemodiyaliz hastalarında hepatit G virüs (HGV) RNA sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 60191
  2. Yazar: UFUK UYANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VI. ÖZET GBV-C veya Hepatit G Virüsü (HGV) Flaviviridae ailesi içinde yer alan ve henüz birkaç yıl önce tanımlanmış yeni bir virüstür. Bu virüsün nedeni belirlenemeyen akut viral hepatitli olguların en az %35'inden, kronik olguların ise %40'ı gibi önemli bir kısmından sorumlu ajan olabileceği anlaşılmıştır. Kan ve kan ürünleri ile sık parenteral temasta bulunanlarda bu yeni virüsle infeksiyon geliştiğinin ortaya çıkartılması, özellikle Hepatit B (HBV) ve Hepatit C Virüsü (HCV) gibi diğer parenteral bulaşan virüslerde söz konusu olan risk gruplarının HGV yönünden de araştırılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Araştırılması gereken risk gruplarından birisi de hemodiyaliz hastalarıdır. Çalışmamızda, günümüzde HGV açısından yaygın olarak kullanılabilir tek tanı yöntemi olan Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) yöntemi ile 22 bayan, 20 erkek, toplam 42 hemodiyaliz hastasında HGV RNA ve konfeksiyonların belirlenmesi amacına yönelik Enzyme Immunoassay (EIA) yöntemi ile Hepatit B Yüzey Antijeni (HBsAg), Anti-HCV, bu arada aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT) araştırması yapılmıştır. Olgularda diyaliz süresi, transfüzyon ve operasyon anamnezi de kaydedilerek HGV infeksiyonunun ilişkisi irdelenmiştir. Araştırma grubumuzda HGV infeksiyon sıklığı %7.1, HBV infeksiyonu sıklığı %9.5, HBsAg (+) hastalarda HGV RNA pozitifliği oranı %25, Anti-HCV pozitifliği %52.4, HCV infeksiyonlulardaki HGV infeksiyonu sıklığı %13.6 olarak saptanmıştır. HGV RNA pozitifliği bulduğumuz üç hastada aynı zamanda Anti-HCV de pozitif olarak bulunmuş (%100); hemodiyaliz süresi ile HGV RNA sıklığı arasında anlamlı bir ilişki kurulamamış, kan transfüzyonunun HGV bulaşında temel yollardan birisi olduğu, geçirilen operasyonların HGV bulaşı açısından risk oluşturabileceği, ALT konsantrasyonları ile HGV RNA pozitifliği arasında herhangi bir bağlantı kurulamadığı belirlenmiştir. 28
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE HEPATITIS G VIRUS (HGV) RNA PREVALANCE IN HEMODIALYSIS PATIENTS BY REVERSE TRANSCRIPTASE POLYMERASE CHAIN REACTION (RT-PCR) METHOD GBV-C or Hepatitis G Virus (HGV) is a novel defined virus, as a member of Flaviviridae family, blamed as acausative agent for 35% of undetermined acute viral hepatitis cases, and at least 40% of chronic viral hepatitis cases. It was reported that hepatitis infection by HGV especially develops in persons who are in contact with blood and blood products. That's why risk groups for HBV and/or HCV should be investigated for HGV. Hemodialysis patients constitute one of the major risk groups. In this study HGV infection rate was investigated in 42 hemodialysis patients (22 females and 20 males) by using Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) technique. HBs Ag, and Anti HCV by using Enzyme Immunoassay (EIA) and AST, and ALT levels were also measured to find out co-infections. Hemodialysis duration, transfusion, and operation anamnesis were also recorded to define and discuss the relationship with HGV infection. HGV infection, HBV infection, Anti HCV positivity, in HBs Ag (+) patients HGV positivity, and in Anti HCV (+) patients HGV positivity rates were 7.1%, 9.5%, 52.4%, 25%, and 52.4%, respectively. It was a striking finding that all HGV RNA positive patients were also positive for Anti HCV. No relationship was found between hemodialysis period or ALT levels and HGV RNA positivity. It may be suggested that operation history may be accepted as a risk factor for HGV infection and blood transfusion is one of the main courses of HGV transmission. 29