Bakteriyel olmayan sporadik ishal olgularında kalisivirüs sıklığının RT-PCR (Reserve Transcriptase-Polymerase Chain Reaction) ile araştırılması
Assesment of the frequency of calicivirus in the cases of sporadic nonbacterial diarrhea by using RT-PCR (Reverse Transcriptase-Polymerase Chain Reaction)
- Tez No: 86764
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Akut gastroenteritler dünyada ve ülkemizde yaygın sağlık sorunlarından olup, başlıca mortalite ve morbidite nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Oldukça farklı patojenlerle bakteri, virüs, parazitlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan virüslü gastroenteritler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocukların ve erişkinlerin akut gastroenteritlerinde tanı tekniklerinin de ilerlemesiyle giderek daha çok saptanmaktadırlar. Bu bilgilerden hareketle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi polikliniklerine başvuran erişkin ve çocuk yaş gruplarında sırasıyla 58 ve 47 olmak üzere 105 dışkı örneği incelemeye alınmıştır. Dışkılar, son 6 haftada antibiyotik kullanım anamnezi vermeyen hasta grubundan ve lökosit içermeyen karakterde seçilmiştir. Bakteriyel, paraziter enteropatojenlerin saptanmadığı, rotavirus ve adenovirüslerin negatif olduğu dışkı örnekleri RT-PCR yöntemiyle çalışılmıştır. Yaptığımız incelemeyle yöntemine uygun olarak RT-PCR ile çalışılan 58 erişkin dışkı örneğinin 8'inde (%13); 47 çocuk dışkı örneğinin 13'ünde (%27) gözlenen bantlar pUC Mix Marker 8 [pUCıgDNA/ Mspl (Hpall) mixed/with pUC DNA/ Dra I Hind III] (MBI, Fermantas, Litvanya) ile karşılaştırılarak 335 bp; seminested PCR için ise 156 bp olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda, ülkemizde de sporadik nonbakteriyel akut gastroenteritlerde yüksek oranlarda Norwalk ve Norwalk ile ilişkili virüslerin sorumlu olabildikleri ve sıklıkla hastaneye başvurulmasına neden olan hastalık tablolarına yol açabildikleri gösterilmiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute gastroenteritis, one of the major causes of morbidity and mortality, is still a recurring worldwide health problem. It is caused by a variety of pathogenes such as bacteria, viruses and parazites. Thanks to the development of new diagnostic tools, virutic gastroenteritis, affecting both children and adults alike, can be diagnosed more frequently. Gaita specimens of 1 05 patients (58 adults and 47 children) asssesed in the outpatient clinic of Cerrahpaşa University Faculty of Medicine were included in the study. Patients with a history of antibiotic useage during the last 6 weeks were excluded. Specimens were selected amongst samples which did not contain any bacterial or parasitic pathogens, rotaviruses or adenoviruses. Also excluded were samples that contained leucocytes. The RT-PCR technique was used as the evaluation method As a result of the examination with RT-PCR, which was carried out exactly according to the instructions, bands were observed in 8 of the 58 (13%) adult gaita specimens and 13 of the 47 (27%) gaita specimens. The resulted bands were then compared with the pUC Mix MARKER 8 [pUCigDNA / Mspl (Hpall) mixed with pUC Dna/ Dra l+Hind III] (MBI, Fermantas, Lithvania) and determined as 335 bp; in addition semi-nested PCR was determined as 156 bp. From this study, it has been shown that Norwalk and other related viruses are freqently responsible in the pathogenesis of sporadic acute nonbacterial gastroenteritis in Turkey and a common reason for treatment seeking. 39