Kamuya atanmış öğretmenlerin atama süreçlerinde yaşamış oldukları sorunlar ve mesleki yaşantılarına yansımalarının incelenmesi
An analysis of the problems experienced by publicly appointed teachers during their appointment processes and their impact on their professional lives
  1. Tez No: 995882
  2. Yazar: RECEP FATİH BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasında nitelikli bir toplum için nitelikli bir eğitim, nitelikli bir eğitim içinde nitelikli bir öğretmen gerekmektedir. Bu açıdan öğretmen yetiştirme ve istihdamı eğitim ve toplum için önem arz etmektedir. Aynı zamanda öğretmen yetiştirme ve istihdam politikaları eğitimin güncel ve tartışmalı sorunları arasında yer almaktadır ve bu sorunun çözüme kavuşturulmadığı müddetçe daha da büyüyeceği öngörülmektedir. Neoliberal politikalar eğitimi ve öğretmenleri de etkilemiş, eğitim bir meta haline dönüşürken öğretmenler de yedek iş gücü havuzunun bir parçası haline gelmiştir. Günden güne artan özel öğretim kurumları için gerekli olan ucuz iş gücü devlet tarafından oluşturulmuştur. Yani devlet her yere eğitim fakülteleri açarak, formasyon vererek ihtiyaç fazlası öğretmen yetiştirmiş bu durum da yedek iş gücünü olabildiğine artırmıştır. Böylece işsiz öğretmenlerin mevcut öğretmenler için piyasa aktörleri tarafından bir tehdit mekanizması haline getirilmesine neden olunmuştur. Mezun öğretmen sayıları incelendiğinde, kamuya ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısında yıldan yıla artış meydana geldiği, işsiz öğretmen rakamlarının da yıldan yıla arttığı gözlemlenmiştir. Ancak kamuya ataması yapılan öğretmen sayılarında ise bir düşüş görülmektedir. Bu durum öğretmenlerin kamuya atanmaya dönük çabalarının uzun yıllar devam etmesine ve hatta vazgeçme eğilimi göstermelerine neden olmaktadır. Bundan dolayı işsiz öğretmenler yaşamış oldukları süreçte birtakım zorluk ve sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Bu çalışma, kamuya ataması yapılmayan öğretmenlerin atama sürecinde deneyimlemiş oldukları işsizlik kaynaklı sorunların kamuya ataması yapıldıktan sonra mesleki yaşantılarının yansımalarının nasıl olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Durum çalışması kullanılan araştırmada, nitel veri toplama yöntemlerinden“görüşme tekniği”kullanılmıştır. Çalışma grubu, kartopu tekniği ile ulaşılan, 2010 yılı sonrası ataması yapılmış ve en az 1 sene atama süreci geçirmiş 17 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmada dokuz sorudan oluşan, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme esnasında ses kaydı alınmış ve ses kayıtları araştırmacı tarafından çözümlenerek bilgisayar ortamında görüşme metinlerine dönüştürülmüştür. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, nitel veri analizi tekniklerinden betimsel analiz kullanılarak değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, atama süresi arttıkça mesleki bağlılıkta artış meydana gelirken, yine atama süresi yüksek öğretmenlerde yaşanılan zorluk ve sorunlarda da artış meydana geldiği görülmüştür. Sınava giren öğretmenlerin atanma oranları yıldan yıla düşmüş ve bu durum, öğretmenlerin kamuya atanabilmek için yedek iş gücü ile rekabet edebilmek amacıyla uzun yıllar KPSS'ye hazırlanmalarına sebep olmuştur. Katılımcıların tamamının alt ve orta ekonomik sınıfa dâhil olduğu tespit edilmiştir. Görüşmeciler, işsizlik sürecinde ekonomik sorunlarla bazı dönemlerde çalışarak ve bazı dönemlerde ise belli ihtiyaçlardan kendilerini mahrum bırakarak mücadele etmeye çalışmışlardır. Psikolojik sorunlarla ise aile desteği ve içsel mücadele yöntemi ile başa çıkmaya çalışmışlardır. Aile, bu süreçte destek unsuru olarak işlev görse de bazen aile desteğinin baskı unsuru özelliği gösterdiği sonucuna da ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenler kamuya atandıktan sonra mesleki bağlılıklarında artış meydana gelmiş fakat meslek içinde yaşamış oldukları sorunları görmezden gelmişlerdir. Öğretmenler kamuya ataması yapılmadan önce, öğretmen istihdamında uygulanan farklı uygulama şekilleri, öğretmenlerde olumsuz duygulara neden olmuştur. Yine bu süreçte öfke, haksızlığa uğrama, yetersizlik ve değersizlik hissi yaşamışlardır.
Özet (Çeviri)
In today's world, a qualified society requires a qualified education, and a qualified education requires a qualified teacher. From this perspective, teacher training and employment are important for education and society. At the same time, teacher training and employment policies are among the current and controversial issues in education, and it is predicted that this problem will grow even more unless it is resolved. Neoliberal policies have also affected education and teachers, with education becoming a commodity and teachers becoming part of a reserve labor pool. The state has created the cheap labor force needed for the increasing number of private educational institutions. In other words, the state has created a surplus of teachers by opening education faculties everywhere and providing training, which has increased the reserve labor force as much as possible. This has led to unemployed teachers becoming a threat to current teachers by market actors. An examination of the number of graduate teachers reveals that the number of teachers not appointed to the public sector has increased year on year, and the number of unemployed teachers has also increased year on year. However, there has been a decline in the number of teachers appointed to the public sector. This situation has led to teachers efforts to be appointed to the public sector continuing for many years and even showing a tendency to give up. For this reason, unemployed teachers have faced certain difficulties and problems during this period. This study aims to reveal how the problems experienced by teachers who have not been appointed to the public sector due to unemployment during the appointment process are reflected in their professional lives after they have been appointed to the public sector. In this case study, the“interview technique”was used as a qualitative data collection method. The study group consisted of 17 teachers who were appointed after 2010 and had undergone at least one year of the appointment process, reached through the snowball technique. A semi-structured interview form consisting of nine questions was used in the study. Audio recordings were made during the interviews, and the recordings were transcribed by the researcher into interview transcripts in a computer environment. The data obtained from the interviews were evaluated using descriptive analysis, one of the qualitative data analysis techniques. According to the results obtained from the research, as the appointment period increases, professional commitment increases, while difficulties and problems experienced by teachers with long appointment periods also increase. The appointment rates of teachers taking the exam have declined year after year, leading teachers to prepare for the KPSS exam for many years in order to compete with the reserve labor force for public sector appointments. It was determined that all participants belonged to the lower and middle economic classes. Interviewees stated that they tried to cope with economic problems during periods of unemployment by working at times and depriving themselves of certain needs at other times. They tried to cope with psychological problems through family support and internal struggle. Although the family functioned as a source of support during this process, it was also concluded that family support sometimes acted as a source of pressure. Teachers who participated in the study experienced an increase in their professional commitment after being appointed to the public sector, but they ignored the problems they experienced within the profession. Before being appointed to the public sector, the different practices applied in teacher employment caused negative feelings among teachers. Again, during this process, they experienced anger, a sense of injustice, inadequacy, and worthlessness.