Halluks valgus cerrahisinde 3 farklı osteotomi uygulanan hastalarda preop ve postop sesamoid pozisyonunun ayak skorlarıyla ilişkisi
The relationship of preop and postop sesamoid position with foot scores in patients with 3 different osteotomies in hallux valgus surgery
  1. Tez No: 601923
  2. Yazar: ÇAĞRI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN RAMADAN ÖKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı halluks valgus cerrahisinde kullanılan 3 farklı osteotominin preop ve postop sesamoid rotasyonuna etkisini incelemek, sesamoid redüksiyonuyla AOFAS skorları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Çalışmamızda Mart 2012 – Ocak 2014 tarihleri arasında Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniğinde opere olan ve çalışma kriterlerini karşılayan 64 hasta retrospektif olarak incelendi. Ayağın orta ve arka kısmında ciddi ek patolojileri olan (esnek pes planus ve çekiç parmak harici), tibialis posterior yetmezliği olan, romatoid artriti olan, posttravmatik deformitesi olan nöromüsküler hastalığı olan, geçirilmiş halluks valgus cerrahisi olan , ayak-ayak bileği eklemlerinde ilerlemiş osteoartriti olan hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Çalışmaya alınan hastaların 26 tanesine distal chevron, 18 tanesine proksimal dome, 20 tanesine lapidus prosedürü uyguanmıştır. Hastaların preop ve postop basarak Ayak AP, Lateral ve Sesamoid aksiyal grafisi değerlendirilmiştir.Preop ve postop AOFAS skorları doldurulmuştur. Bütün hastaların yaş ortalaması 46,6(21–71) dir. Ortalama takip süresi 13 (8–20) aydır. Radyografik parametreler incelendiğinde, distal chevron yapılan hastaların Preop HVA 31,7° IMA 12,9° AOFAS 54,2 ses. rot. 20,7 proksimal dome yapılan hastalarda HVA 41,2° IMA 17,2° AOFAS 48,1 ses. rot. 29,8° lapidus yapılan hastaların HVA 42,7° IMA 17,3° AOFAS 40,1 ses. rot. 26,9° olarak ölçüldü. Postop son takip grafilerinde distal chevron yapılan hastalarda HVA 19,4° IMA 7.5° AOFAS 88 ses. rot. 12,2° proksimal dome yapılan hastalarda HVA 19,6° IMA 6,6° AOFAS 84,4 ses. rot. 19° lapidus yapılan hastalarda HVA 22,3° IMA 8,5° AOFAS 85,9 ses. rot. 11,5° olarak ölçüldü. Her 3 osteotominin de preop ve postop açılarını ve AOFAS skorlarını değerlerini kıyasladığımızda istatistik olarak preop ve postop değerler arasında anlamlı bir değer bulundu. (p 0,05) Postop sesamoid redüksiyonu ile AOFAS arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü. ( p > 0,05) vii 3 farklı osteotomi arasında en çok sesamoid pozisyonunu düzeltme özelliği açısından preop ve postop sesamoid rotasyon farkları alınarak kendi içlerinde kıyaslandığında; lapidus yapılan hastalarda hem proksimal dome yapılan hastalara göre hem de distal chevron yapılan hastalara göre sesamoid redüksiyonu başarısı açısından anlamlı bir artış bulunmuştur.(p 0,05) Ameliyat sonrası erken dönem yumuşak doku problemleri olarak enfeksiyon ve gecikmiş yara iyileşmesi 2(%3) hastada görüldü. Çalışmaya katılan hastaların hiçbirinde osteotomi sahasında kaynamama gözlenmedi. Kaynama süresi ortalama 6 hafta idi. Yapılan bu istatistiğe göre serimizde lapidus yapılan hastalarda sesamoid redüksiyonu açısından diğer osteotomilere göre daha başarılı olurken; AOFAS skorları açısından 3 osteotomi kıyaslandığında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. AOFAS skorlarının sesamoid pozisyonun redüksiyonu ile ilgili olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was evaluation of preop and postop sesamoid rotation which we use three different osteotomy in hallux valgus and correlation with AOFAS scores. İn our study; we retrospectively evaluated the result of 64 patient. All Patients operated between March 2012 and January 2014 in Baltalimani bone and disease hospital. Major exclusion criteria were severe fore foot and mid foot deformity (except pes planus and hammer toe), tibialis posteriorin sufficiency, romatoid arthritis, posttravmathic arthritis, noromusculer disease, passed hallux valgus surgery, osteoarthritis in ankle and metatarsal joint. 26 patients of all opereted with distal chevron osteomty, 18 patients opereted with proksimal dome osteotomy and 20 patients opereted with lapidus procedure. We evaluated preop and postop weith bearing foot Ap , lateral and sesamoid axial radiographs. We evaluated preop and postop AOFAS scores for the patients. viii The avarege age was 46.6 (21-71). Average follow up 13 months (8-20). Preoperatively patients with treatment distal chevron osteotomy; Preop HVA 31.7° IMA 12.9° AOFAS 54.2 and ses. rot. 20,7°. For proksimal dome osteotomy patient group ; preop HVA 41.2° IMA 17.2° AOFAS 48.1 and ses. rot 29,8° and for lapidus procedure group; HVA 42.7° IMA 17.3° AOFAS 40.1 and ses. rot. 26.9°. Postoperatively for the distal chevron osteotmy last follow up radiographs; HVA 19.4° IMA 7.5° AOFAS 88 and ses. rot. 12.2° For proksimal dome osteotomy patient group HVA 19.6° IMA 6.6° AOFAS 84.4 and ses. rot. 19° And for lapidus procedure group HVA 22.3° IMA 8.5° AOFAS 85.9 and ses. rot. 11.5° We compare three osteotomy preop and postop parameters , there were statistically significant differences (p 0.05) No statistically significant difference was found correlation between AOFAS scores and sesamoid rotation.( p>0,05). We compare three osteotomy about preop and postop sesamoid rotation correction; Sesamoid rotation correction after lapidus procedure was more than proximal dome osteotmy and distal chevron osteotmy.