Constructing product narratives through design knowledge in new product development process: story of a new cordless stick vacuum cleaner in Arçelik Company
Tasarım bilgisi ile yeni ürün geliştirme sürecinde ürün anlatıları oluşturma: Arçelik Şirketi'nde yeni kablosuz çubuk süpürge ürününün hikayesi
  1. Tez No: 601931
  2. Yazar: YAĞMUR GİZEM AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAYA PAZARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, değişen ve gelişen bir üretim ve tüketim ortamında; tüketici ihtiyaçları, talepleri, beklentileri, insanların ve kullanıcıların yaşam şekilleri, teknolojinin ve ürünlerin değişmesi ve gelişmesi ile paralel olarak değişmektedir. Değişen tüketim ortamında, kullanıcı ihtiyaçlarının ve beklentilerinin değişmesi ile bağlantılı olarak, kullanıcının hayatına değer katacak ürünler ve hizmetler geliştirmek ve rekabetçi pazara katma değerli ürünler sunabilmek için yeni ürün geliştirme, ürün tasarım ve ürün-kullanıcı iletişimi süreçleri de eş zamanlı olarak evrilmektedir. Bu bağlamda, kullanıcıların gündelik hayatında büyük bir yere ve öneme sahip olan küçük ev aletleri pazarında rekabet edebilecek ve hatta lider olabilecek, inovatif, fonksiyonel ürünler ve hizmetler yaratmak, katma değerli çözümler ile potansiyel ve marka stratejisine uygun olarak hedeflenen tüketiciye ulaşmak için kullanıcıların gerçek ihtiyaç ve beklentisini kavramak, etkili kullanıcı deneyimi araştırmalarını ve tüketici içgörülerini yeni ürün geliştirme süreçlerinin çeşitli katmanlarına entegre etmek gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Geliştirilen ürünlerin pazarda rekabet edebilecek inovatif, fonksiyonel ve katma değerli özelliklere sahip olmasının ötesinde, bu ürün ve ürün özelliklerinin kullanıcıya nasıl ve hangi bağlamda sunulduğu veya sunulması gerektiği ve ulaştırılması gerektiği de ürünlerin sahip olduğu temel ve ayırt edici özellikleri kadar önem taşımaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak, bu çalışmadaki temel amaç, Arçelik A.Ş. Küçük Ev Aletleri bünyesinde, bu kaygılar göz önünde bulundurularak geliştirilen bir ürün örneği üzerinden; - tüketicilerin kullanımına ve pazara sunulan ürünlerin, ortaya çıkma motivasyonları, geliştirme süreci ve geliştirme sürecinin çıktılarının kullanıcı ile buluştuğu süreçlerdeki yaklaşım, metodoloji ve stratejileri incelemek - kullanıcıların gündelik hayatlarındaki ürünlere yönelik yaklaşım, ihtiyaç ve taleplerini, kullanıcı deneyimi ve içgörüsü çalışmaları gerçekleştirerek, yeni ürün geliştirme, ürün tasarımı ve iletişim süreçlerine entegre etmek, - gerçekleştirilen ve sürece dahil edilen kullanıcı deneyimi çalışmaları ile ideal ürün tasarımı, geliştirme ve iletişim süreçlerinin temelini oluşturan ürün/pazarlama anlatılarının arasındaki etkileşim ve ilişkiyi analiz etmektir. Bu çalışmanın çerçevesini oluşturan temel ve alt araştırma soruları; - tüketicilerin hayatında önemli bir yere ve öneme sahip olan küçük ev aletlerinin arka planında bulunan amaçları ve motivasyonları anlamak, - bu amaç ve motivasyonlar doğrultusunda;şirketlerin veya tasarımcıların, tüketicilerin değişen yaşam şekilleri, ihtiyaç ve beklentilerine yönelik, bu tüketicilerin hayatlarına değer katacak ürünler geliştirmek için, kullanıcı içgörüsü elde etmek ve ürün geliştirme süreci boyunca kullanıcı deneyimi çalışmaları gerçekleştirmenin ve çıktılarının yeni ürün geliştirme, tasarım ve iletişim süreçlerine dahil edilmesinin etkisini gözlemlemek - geliştirilen ürün veya ürün özelliklerinin hangi yöntemler ile ve hangi bağlamda potansiyel ve hedeflenen kullanıcı ve tüketicilere iletişim kurmak amacıyla sunulması gerektiği gibi ana nosyonlar çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu amaç ve kapsam doğrultusunda, temel ve alt araştırma sorularını irdeleyebilmek için geliştirilen çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırma soruları, çalışmanın amacı, kapsamı ve içeriği, araştırma ve çalışma sürecinin çerçevesi, ilgili literatür taraması, araştırma kapsamı ve içeriği, çalışma kapsamında gerçekleştirilecek analizler için kullanılan metodoloji yer almaktadır. Çalışmaya uygun bir temel oluşturmak için literatür taraması dört ana konu başlığı üzerine kurgulanmıştır. Bu konu başlıkları; yeni ürün geliştirme sürecinde kullanıcı merkezli ve duygusal tasarım yaklaşımları, ürün anlambilimi, kullanıcı deneyimi ve ürün geliştirme ve pazarlama süreçlerinde anlatı yaklaşımları olarak literatür taraması bölümünde yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, örneklem olarak seçilen ürün kategorisinin tanımını ve tarihçesini, yeni ürün geliştirme süreci öncesinde gerçekleştirilen çalışmaları, yeni ürün geliştirme motivasyonlarını, ilişkili motivasyonlar ve literatür taraması bölümü çıkarımlarından oluşan stratejilere/kararlara bağlı olarak temellendirilen ve kurgulanan yeni ürün geliştirme sürecini içermektedir. Seçilen ürün tanımı, tarihçesi ve yeni ürün geliştirme motivasyonları aktarıldıktan sonra; gerçekleştiren literatür araştırması ve mevcut şirket işleyişinin entegrasyonu çerçevesinde, yeni ürün geliştirme süreci temel basamakları tanımlanarak, kronolojik sıra ile detaylandırılmıştır. Bu kapsamda sırası ile, gerçekleştirilen kullanıcı deneyimi ve içgörü araştırmalarının analizi, rakip firma ve ürün araştırması, şirket bünyesinde bulunan öncül ürün değerlendirmesi doğrultusunda, yeni geliştirilecek ürünün ilgili ekipler tarafından teknik altyapı ve fiziksel özelliklerinin tarifi ve tanımı ile projenin kapsam, amaç ve hedefini aktaran 'tasarım tarif formu (design brief)' oluşturulmuştur. Tasarım tarifi üzerinden oluşturulan ürün tasarımı, değerlendirme ve geliştirme süreçleri, yeni geliştirilen ürün hakkında kullanıcıların fikir, yaklaşım ve ilişkili ihtiyaçlarını anlamak, bu içgörüler ile ürünü geliştirmek ve tasarım anlatılarına girdi oluşturmak amacıyla ürün fonksiyonel prototipi üzerinden kurgulanan ve gerçekleştirilen kullanıcı deneyimi araştırması, araştırmanın tematik analiz yöntemi çerçevesinde incelemesi ve analiz raporu detayları ile aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, Arçelik A.Ş bünyesinde bulunan, yeni ürün geliştirme sürecinin çıktısını farklı motivasyonlar ve stratejiler ile hedef kullanıcı kitlesi, hedef pazar ve ülkelere sunan Arçelik, Beko ve Grundig markaları üzerinden; her marka için ayrı olarak marka tanımı ve stratejileri, hedef ve potansiyel kullanıcı kitlesi, gerçekleştirilen ve analiz edilen kullanıcı deneyimi araştırmalarına göre tasarım anlatıları oluşturulmuştur. İdeal bir yeni ürün geliştirme çalışmasının çıktısı olarak, geliştirilen ürünün farklı kullanıcı kitleleri ve ülkelere, kullanıcı içgörülerini temel alarak potansiyel kullanıcıya etkili bir şekilde ulaşması için anlamlı içerik ve bağlamda aynı ürün üzerinden üç farklı ürün hikayesi önerilmiştir. Araştırmanın sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, çalışmanın amaç, kapsam, yöntem ve hedefleri gözden geçirilmiş; kullanıcı deneyimi ve içgörü araştırmalarının yeni ürün geliştirme süreçlerine farklı aşamalarındaki entegrasyonunun tasarım tarifi, yeni ürün geliştirme, tasarım ve pazarlama materyallerini iyileştirme yöntem önerisi olarak sunulması irdelenmiştir. Çalışmanın temel araştırma sorusu çerçevesinde, kullanıcıların değişen ve gelişen ihtiyaç, talep, beklenti ve hayatlarına yönelik çağdaş, inovatif, katma değerli ürünler veya özellikler geliştirmek; geliştirilen bu ürünleri veya özellikleri potansiyel tüketicilere etkili tasarım, bağlam ve stratejilerle sunmak için oluşturulan yeni ürün geliştirme sürecinin arkasındaki ve ötesindeki stratejileri ve yaklaşımları, ürün tasarım ve geliştirme süreçleri, kullanıcı araştırmaları ve tüketici içgörüleri analizleri ile ürün anlatısı oluşturma süreçleri ve çıktıları değerlendirilmiş, bu çalışmasının devam niteliğinde gerçekleştirilebilecek çalışmalar için öngörüler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a changing and developing environment of production and consumption, needs, demands, expectations of consumers, and the practice of everyday life of people and consumers have been changing and evolving. Regarding these changes, product development, design, and communication processes have also been transforming to reach and get place in a growing and competitive market. In such context, to comprehend user expectations and creating innovative, functional, competitional products/services and reaching the potential consumer through value-added solutions, it is essential and crucial to integrate user experience research and consumer insights into new product development (NPD) processes. In this study, the main objective and framework has identified as; - to analyze and enhance approaches, methodologies, and strategies behind and beyond the products/services that presented consumers and markets; - to integrate the user insight into new product development, design and communication processes with the light of design knowledge, - to associate user experience studies and basis of communication narratives while involving, examining, and presenting ideal product design, development, and communication processes in the scope of small domestic appliances(SDA) category of Arçelik Company and the scope of the chosen product line 'cordless stick vacuum cleaner'. Main questions behind the conducted framework of the study, has generated as; - to understand aims and motivations behind the everyday products' features and to transmit these features for reaching their potential users or consumers; to show how can companies/designers develop value-added products that encounter changing lifestyles and expectations of users and consumers - to generate a relationship between user experience research, NPD process inputs and outputs and also communication materials in scope of company strategies - to integrate user-centered design and narrative methodology with user research for stimulating user interest via products/services. According to these directive questions, the study has consisted of four main sections. The first section of the study introduces research questions, the aim and scope of the study, the related literature review, and the methodology for the research content and analyzed data. To provide a basis for the study, the literature review section has based on four primary subject matter; user-centered and emotional design, product semantics, user experience (UX), and narrative approaches in product development and marketing processes. The second section of the study represents the new product development process and related implementations according to the strategies and decisions that consisted of inferences of the literature review section. In terms of reviewed literature, and the scope of company procedure, new product development process has explained with the chronological order to create basis and general knowledge about the project; this section begins with the definition and the history about the chosen product range 'Cordless Stick Vacuum Cleaner' and the explanation about needs and motivations for new product process. Then, according to these needs and motivations, researched literature, recent information and studies, for starting the new product development process, design brief has generated and proposed through the user experience research and consumer insight to define the scope, aims, and objectives of the project. Then the product design evaluation and development process, conducted user experience research for new developed product, and the examining phase of the research in the frame of thematic analysis methodology has been described in detail to create a basis for design stories through consumer insights. The third section of the study consists of describing brand strategies, determining target persona and story generation phase for the new developed product with the framework of the three brands of Arçelik Company. According to aim and scope of the study, the last section concludes, evaluates and describes whole development process and outputs which consist design briefing, product design and development and product communication phases in relation with user experience research and consumer insights; to examine strategies and approaches behind and beyond of new product development process, to generate and present value-added, functional, contemporary and memorable products or product features, and for achieving the potential consumers through these products or product features.