El-Beyhakî'nin İsbâtu 'Azabi'l-Kabr isimli eserindeki delillerin değerlendirilmesi
The evidence of al-Bayhaqi in the book of proof of the torment of the grave between believers and deniers
  1. Tez No: 601957
  2. Yazar: MOUSTAFA ALMOUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAMİT SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
El-Beyhakî'nin“İsbâtu azâbi'l-kabr”eseri, kabir azabı konusunda hem temel başvuru kaynağı olduğu için hem de bu konuda önemli açıklamalar içerdiği için çalışmamızda; müellifin kabirle ilgili bu delillerinden yararlanarak ehl-i sünnet ve'l-cema ve diğer mezhepler ışığında ispat edenler ve ret edenler olmak üzere iki grubun kabirle ilgili görüşlerinin tartışılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Girişte; tez konusunun önemi, problemleri, konunun tercih edilme nedenleri, çalışmanın yöntemi ve bu konuda yapılan önceki çalışmalardan bahsedilmiştir. Birinci bölümde el-Beyhakî'nin hayatı ve“İsbâtu azâbi'l-kabr”eserinin önemi ve halefleri üzerindeki etkisinden, ikinci bölümde; Beyhakî'nin kabir azabı ve nimeti hakkındaki getirdiği meşhur delillerden, üçüncü ve dördüncü bölümlerde kabir azabını ispat eden ve inkâr eden meşhur kelamcıların görüşlerinden ve getirdikleri delillerden, beşinci bölümde ise kabir azabını inkâr edenlerin delillerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims at extracting the evidence of al-Bayhaqi in his book The torment of the Grave - Since he is the dean who took care of this issue and the most important statements about it- And discuss them in the light of the doctrine of Ahl al-Sunnah, al-Jama'a and others of Other belief groups And categorize them into two categories: Believers and deniers. The research came in five chapters, as well as the introduction and conclusion, as follows: Introduction: The subject of the research, its importance, its problem, the reasons for its selection, its methodology, and what was written in it before. The first chapter (Imam al-Bayhaqi and his book) : Translated to Imam Al-Bayhaqi and talked about his book (proof of the torment of the grave), indicating its value and its impact. The second Chapter (evidence of Baihaqi) : presented to the most famous evidence Bayhaqi in the issue of the torment of the grave and his bliss. The third Chapter (Believers) : I mentioned the doctrines of the famous linguistic doctrines that prove the torment of the grave. Accompanied by some of the evidence. Chapter four: (the deniers) : It dealt with the doctrines of those who denied the torment of the grave and his bliss, and those belonging to the Batniyah and its branches, and included some of the modern thinkers who went on the matter as did the doctrine of Batniyah even if they were not them. Chapter five (Responding to the deniers) : It included the evidence of the deniers and what they were protesting, followed by what was said in the response to it. Conclusion: I have summarized the results of the search, especially since the most common to the Mu'tazil their public denial of the torment of the grave is not true to the launch, and that this proportion of the wrong generalization quickly and without scrutiny.