Pozitif liderlik modeli
Positive leadership model
- Tez No: 601958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT ALPARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmanın amacı hizmet sektörü (turizm) bağlamında pozitif liderlik modelini ortaya koymak ve pozitif liderliğin çalışanın işyerinde duygusal iyi oluşu, duygusal emeği ve rol ötesi davranışı üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu sebeple, araştırmada keşfedici sıralı karma yöntem deseni benimsenmiş ve birbirini takip eden üç araştırma gerçekleştirilmiştir. İlk araştırmada, konaklama sektörü çalışanlarının duygusal iyi oluşuna olumlu etki eden pozitif liderlik davranışlarının belirlenmesi amacıyla 50 personel ile yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma soncusunda elde edilen mutlu eden ve mutsuz yönetici davranışları kategoriler altında toplanmıştır. Daha sonra konaklama işletmeleri çalışanlarından oluşan 326 katılımcıya pilot çalışma yapılarak altı boyut 32 ifadeden oluşan pozitif liderlik ölçek yapısı oluşturulmuştur. Son araştırma, pozitif liderliğin işyerinde duygusal iyi oluş, rol ötesi davranış ve duygusal emek üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanlarına uygulanan araştırmanın analizleri 390 katılımcının verileri ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, pozitif liderlik ile işyerinde duygusal iyi oluş ve rol ötesi davranış arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Pozitif liderliğin, çalışanın duygusal emeğine doğrudan anlamlı bir etkisi bulunamamış ancak işyerinde iyi oluşun duygusal emeğe pozitif yönde anlamlı etkisi tespit edilmiştir. Bu bağlamda pozitif liderliğin duygusal emeğe etkisi duygusal iyi oluşun sağlanması sayesinde gerçekleşmektedir. Ayrıca duygusal iyi oluşu açıklayan pozitif liderlik modeline göre yönetsel yetkinlik, personel güçlendirme ve adalet duygusal iyi oluşu doğrudan olumlu yönde pekiştiren liderlik davranışlarıyken; bireysel ilgi, adalet ve personel güçlendirme ile artan yöneticinin insani davranışları çalışanların rol ötesi davranış sergilemesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the positive leadership model in the context of the service industry (tourism) and to investigate the effects of positive leadership on emotional well-being, emotional labor and extra-role behavior of the employee in the workplace. For this reason, exploratory sequential mixed method design was used in the study and three consecutive studies were performed. In the first research, a structured interview was conducted with 50 employees in order to determine the positive leadership behaviors that positively affect the emotional well-being of the hospitality sector employees. Manager behaviors that make them happy and unhappy were obtained from this research were collected under categories. Afterwards, pilot study was carried out to 326 participants consisting of employees of five-star hotels. As a result of this study, a positive leadership scale structure consisting of six dimensions and 32 expressions was formed Recent research has been conducted to determine the effects of positive leadership on emotional well-being in the workplace, extra-role behavior, and emotional labor. The analysis of the research applied to the employees of five-star hotels in Antalya. The analysis was carried out with the data of 390 participants. As a result of the analyzes, a positive significant relationship was found between positive leadership and emotional well-being in the workplace and extra-role behavior. Positive leadership does not have a direct meaningful effect on the emotional labor of the employee, but a positive effect on emotional well-being in the workplace is determined. In this context, the effect of positive leadership on emotional labor is achieved through emotional well-being. In addition, according to the positive leadership model explaining emotional well-being, managerial competence, empowerment and justice are leadership behaviors that directly reinforce emotional well-being; individual attention, justice and empowerment, increase the human behavior of manager and enable employees to act beyond role.