İş yaşamında mutluluk, iş yaşam dengesi ve işe adanma ilişkisi
Happiness in worklife, work-life balance and work engagement
  1. Tez No: 601956
  2. Yazar: CEREN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş yaşamında bireyin mutluluk düzeyi, iş yaşam dengesi ve işe adanma arasında ilişki olup olmadığını ve varsa mutluluk ile işe adanmışlığın ilişkisinde iş yaşam dengesinin rolünü ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde çalışma altı bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm giriştir. İkinci bölümde, araştırma değişkenlerine ilişkin kavramsal ve kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, araştırma hipotezlerinin geliştirilmesi süreciyle ilgili detayları içermektedir. Dördüncü bölüm yöntemin, beşinci bölüm bulguların sunulduğu bölümdür. Altıncı bölümde ise sonuç kısmına yer verilmiştir. Araştırmada anket yöntemi ile veri toplanmıştır. İş yaşamına devam eden 208 katılımcıdan online anket yöntemiyle elde edilen veriler, SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırmada“Oxford Mutluluk Ölçeği”,“Utrecht İşe Adanma Ölçeği”ve“İş-Yaşam Dengesi Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reveal the relationship between happiness levels, work - life balance and work engagement for the business life of the individual. According to this objective the study consists of six chapters. The first chapter is introduction. In the second chapter, conceptual and theoretical framework related to research variables is presented. The third chapter contains details on the process of developing research hypotheses. The fourth chapter is the part that where the method is presented and the findings are presented in the fifth chapter. And the sixth chapter includes the conclusion. Questionnaire method was used for collecting data for the research. The data obtained by online survey method with 208 participants who continue their business life were analyzed in SPSS statistics program.“Oxford Happiness Questionnaire”,“Utrecht Work Engagement Scale”and“Work-Life Balance Scale”were used for the research.