Etlik civciv rasyonlarında inülin kullanımının performans ve sindirim sistemi gelişimi üzerine etkileri
The effects of usage inulin supplementation on the performance and digestive system development of broiler chick diets
- Tez No: 601961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET GÖKHAN TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, etlik civciv rasyonlarında inülin kullanımının performans ve sindirim sistemi gelişimi üzerine etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada, performans ve sindirim sistemi gelişimi incelemeleri için iki ayrı deneme yürütülmüştür. Araştırmada günlük yaşta karışık cinsiyetteki civcivlere % 0.25, 0.50 ve 1.00 inülin içeren başlatma yemi hazırlanarak verilmiştir. Araştırmada kullanılan yemler toz formda hayvanlara sunulmuştur. Performans denemesinde, 400 adet günlük yaşta karışık cinsiyette Ross 308 etlik civciv, 4 tekerrürlü 4 deneme grubuna 3 rasyon inulin düzeyi olmak üzere faktöriyel düzende tesadüf parselleri deneme düzeninde rastgele olarak dağıtılmıştır. Sindirim sistemi incelemeleri için performans testine benzer olarak 160 adet civciv gruplara dağıtılmıştır. Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma sayısı araştırmanın başlatılmasını takiben 10, 21 ve 42 günlük yaşta ve 10. günde kontrollü öldürme yapılarak da civcivlerin sindirim sistemi bölümleri incelenmiştir. Etlik civciv yemlerine inülin ilavesi etlik piliçlerin performansını olumsuz etkilerken, sindirim sistemi gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratmamıştır. İnülin ilavesi, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranını önemli derecede düşürmüştür. Karkas değerleri inülin düzeylerinden önemli derecede etkilenmemiştir. Göğüs ve kanat ağırlığı inülin düzeyine bağlı olarak düşüş göstermiştir. Sonuç olarak, bu araştırmada ki, tüm bulgularımız incelendiğinde yemlere % 0.25 düzeyinde inülin kullanılmasının performans değerlerini olumsuz etkilemeden değerlendirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this experiment, it was aimed to determine the effects of inulin chicks after hatching in early nutrition and zootechnical performance and physical development of digestive system in broiler chicks. In this study, two experiments including performance and digestive system development traits were conducted. Experiments were conducted with day-old male and female broiler chicks fed basal starter diet contained 0.25, 0.50 and 1.00 % inulin and other experimental diets prepared by supplementing inulin increments. All experimental feeds were in mash form. In the performance experiment, 400 day-old Ross 308 broiler male/female chicks were randomly distributed into 4 treatments with 4 replicates in a (3 inulin level of diets) completely randomized design. Similar to performance trail, 160 chicks were distributed into the treatments. Body weight (BW), body weight gain (BWG), feed intake (FI) and feed conversion ratio (FCR) were determined at the initial of experiment, 10, 21 and 42 d of ages and digestive system traits of chicks killed by cervical dislocation 10th d of ages were investigated. While the addition of inulin to broiler chick feeds did not adversely affect the performance of broiler chickens, it had no negative effect on digestive system development. Inulin addition significantly reduced the number of body weight gain and feed conversion ratio. Carcass values were not significantly affected by inulin levels. Breast and wing weight decreased according to the level of inulin. As a conclusion, in this experiment, when all our findings were examined, it was shown that using 0.25% inulin in feeds could be evaluated without affecting the performance values.