Kıymetli evrakların menfi tespit davasına konu olması
Bills of exchange to be subject to negative declaratory action
- Tez No: 602008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kambiyo senetlerinde menfi tespit davası gerek kambiyo senetlerinin yapısı gerekse İcra ve İflas Kanununun (İİK) düzenlemeleri sebebiyle genel haciz yoluyla takip ve genel iflas yoluyla takipten farklı özellikler içermektedir. Bu tez çalışması 4 ana bölüme ayrılarak konunun okuyucu tarafından daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. İlk bölümde kambiyo senetlerinin genel özellikleri ele alınarak davaya konu olacak senetlerin özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde kambiyo senetlerine özgü takip yolları ele alınarak kambiyo senetlerine özgü takip yollarının genel takip yollarından farklılığı öne çıkartılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise menfi tespit davası ele alınarak bir sonraki bölümde ele alınacak olan kambiyo senetlerinde borçlunun açacağı menfi tespit davasına ilişkin davanın genel özellikleri ve ilişkili diğer davalar ile farkları ele alınmıştır. Son bölümde ise özel olarak kambiyo senetlerinde borçlunun açacağı menfi tespit davası detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Negative declaratory judgement on bills of exchange differs from pursuance by the general attachment and pursuance by the general bankruptcy because of provisions of Bankruptcy and Enforcement Code (İİK) and nature of bills of exchange. By putting this work on 4 different parts it is aimed that it would help the reader to understand the concept. In the first part, the general characteristics of the bills of exchange which are commercial papers and bills that are going be the subject of the case were examined. In the second chapter, the pursuances pertaining to bills of exchange were examined and the differences of the pursuances pertaining to bills of exchange from the pursuance of general attachment were tried to be emphasized. In the third part of the study, negative declaratory action is discussed and the general characteristics of the case and differences with other related cases related to the negative declaratory action to be filed by the debtor in the bills of exchange to be discussed in the next section. In the last section, the negative declaratory action filed by the debtor which is about bills of exchange was discussed in detail.