Ratlarda siyatik sinir iyileşmesi üzerine D vitamininin etkisi
Effect of vitamin D on rat sciatic nerve heali̇ng
  1. Tez No: 602033
  2. Yazar: İNANÇ DOĞAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DEREBAŞINLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Periferik sinir yaralanmaları sonrası iyileşeme süreci yavaş olup fonksiyonel geri kazanım ve duyusal dönüş her zaman tatmin edici düzeylerde olmamaktadır. Fonksiyonel geri kazanımı elde etmek ve oluşan sekelleri azaltmak adına tedavi planlaması önemlidir. Cerrahi yöntemlerin gelişmesi ile uygun şekilde onarımlar yapılabilmektedir. Günümüzde cerrahi sonrası tedaviyi desteklemek için çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalardan yola çıkarak periferik sinir iyileşmesi üzerine D₃ vitamininin etkileri ortaya konulmaya çalışıldı. Çalışmada 32 adet Wistar cinsi erkek rat kullanıldı. Hayvanların bir kısmında kesi sonrası primer onarım, diğerlerinde vasküler klemp ile ezilme tipi yaralanma oluşturuldu. Hasar öncesi tüm hayvanlara Hot Plate testi yapılıp sonrasında elektrofizyolojik değerlendirme yapılarak aksiyon potansiyel parametreleri ölçüldü, bazal değerler hesaplandı. Hasar oluşturulan hayvan gruplarında kontrol grupları belirlendi ve 12 hafta süre ile bu gruplara ek işlem uygulanmadı. Hasar oluşturulan gruplara 1,3,5,7.günlerde 1mcg/kg dozunda intraperitoneal D₃ vitamini takviyesi yapıldı. 12 haftalık iyileşme sonrasında Hot Plate testi tekrarlandı, elektrofizyolojik ölçümler yapıldı. Histopatolojik değerlendirme için biyopsiler alındı, nöroma oluşumu, schwann hücreleri, aksonlar ve kollajen miktarı değerlendirildi. Sonuç olarak, kesi onarımı sonrası D₃ vitamini takviyesinin myelinizasyonu ve aksiyon potansiyeli ortalamasını artırdığı gösterildi. Ancak D₃ vitamininin hem histolojik hem de elektrofizyolojik çalışmalarda ezilme tipi sinir yaralanmalarına olumsuz etkileri olduğu tesbit edildi. Ancak D₃ vitamininin sinir iyileşmesi üzerine doz ve süre bağımlı etkilerini göstermek için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The recovery process after peripheral nerve injuries is slow and functional recovery and sensory return are not always satisfactory. Treatment planning is very important to achieve functional recovery and reduce sequelae. With the development of surgical methods, repairs can be made appropriately. Today, there are many studies to support post-surgical treatment. Based on these studies, the effects of vitamin D₃ on peripheral nerve healing were tried to be revealed. 32 male Wistar rats were used in this study. Some animals were repaired primarily after incision in and crush injury with vascular clamp were created in others. Before the injury, all animals were subjected to Hot Plate test and then electrophysiological evaluation and action potential parameters were measured and basal values were calculated. The control groups were determined in the animals that were damaged and no additional treatment was applied to these groups for 12 weeks. The groups were treated with 1mcg / kg intraperitoneal vitamin D₃ on 1,3,5,7 days.After 12 weeks of recovery, the Hot Plate test was repeated and electrophysiological measurements were performed.Biopsies were taken for histopathological evaluation, neuroma formation, schwann cells, axons and collagen content were evaluated. In conclusion, it was shown that vitamin D supplementation after incision repair increased the mean of myelinization and action potential. However, vitamin D₃ had negative effects on crushed nerve injuries in both histological and electrophysiological studies. Further studies are needed to demonstrate dose- and time-dependent effects of vitamin D₃ on nerve healing.