Metafizik içerikli resimlerde figür analizi
Figure analysis in metaphysical weighted paintings
  1. Tez No: 602034
  2. Yazar: NESRİN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında resim sanatında metafiziğin geçmişten günümüze kadar hangi aşamalardan geçerek, sanata nasıl yön verdiği ve etkileri incelenirken, felsefede ve diğer sanat alanlarında ki yansımaları da bir bütün olarak ele alınmıştır. Tarihsel ve sosyal gelişimlerle birlikte başlayan kültürel evrimler, değişimler de sanatı etkilemiş olup, meydana gelen düşünce anlayışları, sanatın birçok alanına yayılmıştır. Edebiyat, müzik, sinema, sahne sanatları gibi alanlardaki değişim ve gelişimi bu sebeple görmekteyiz. İlkel dönemden itibaren başlayan ruh-tin ilişkisi, Rönesans klasik dönem vb. aşamalardan geçerek Fransız devrimi, endüstri devrimi ile birlikte Modern resim anlayışı ve süreciyle metafiziksel bakış açıları da değişmiştir. Metafizik resim anlayışı her dönem ve zamanın içerisinde var olarak etkisini farklılıklarıyla ve dönemin özelliklerini taşıyarak devam ettirmiştir. Varlık kavramı incelenmiş olup, ruh-madde arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Felsefe, edebiyat, müzik, sinema, sahne sanatlarındaki metafizik etkilerine bakılmıştır. Varlık bilim, mimesis ilişkileri ve resim sanatının evreleriyle birlikte sanatçıların eserlerindeki metafiziksel değişimler üzerinde durulmuştur. Toplumsal kültürel sanatsal evrimin metafizik bilinci etkileyip farklı boyut ve gelişimlere yönlendirdiği anlatılmıştır. Bu tez çalışmasıyla Nesrin BİNGÖL' ün resimlerindeki fizik ötesi anlayış üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, metaphysics in the art of painting from past to present while examining the stages in which it directs and how it influences art, its reflections in philosophy and other art fields are also considered as a whole. Cultural evolution and changes that have begun with historical and social developments have influenced art, and the thoughts of thought have spread to many fields of art. For this reason, we see the change and development in fields such as literature, music, cinema and performing arts. Starting from the primitive period, the relationship between spirit and Renaissance, the classical period, etc. through the stages of French revolution, industrial revolution, along with the modern understanding of painting and metaphysical perspectives have changed. The understanding of metaphysical painting has continued its effect as it has existed in every period and time with its differences and bearing the characteristics of the period. The concept of being is examined and the relationship between soul and matter is emphasized. Metaphysical effects of philosophy, literature, music, cinema and performing arts were examined. Metaphysical changes in the works of artists along with the existence science, mimesis relations and the phases of painting are emphasized. In this thesis, the transphysical understanding of Nesrin BİNGÖL's paintings is emphasized.