Uluslararası para fonu (IMF)'nun kriz dönemlerinde Türk vergi politikalarına etkisi:1980 sonrası
The impact of international monetary fund (IMF) on Turkish tax policies during the crisis period: After 1980
  1. Tez No: 602032
  2. Yazar: EMİNE BONCUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küreselleşme ile birlikte artan rekabet, piyasaların serbestleşmesi ve teknolojik alanda ortaya çıkan gelişmeler birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ile piyasalar sürekli etkileşim halinde olduğundan, bu piyasalar ile ortaya yeni fırsatlar ve beraberinde birçok risk unsuru çıkmıştır. Bu risklerin başında gelen finansal uyum ülkelerin gelişme göstermeleri yönünde büyük fırsatları beraberinde getirirken, ortaya çıkması muhtemel olan finansal kriz tehlikeleriyle de yüzleşmelerine neden olmuştur. Serbestleşen dünya ekonomisinde finansal uyumu sağlama görevini üstelenen Uluslararası mali kuruluşlar içerisinde en etken kurumlardan birisi de Uluslararası Para Fonu (IMF) olmuştur. Tüm dünyada parasal alanda işbirliğini güçlendirmek, finansal istikrarı sağlamak, uluslararası ticarete destek olmak, istihdamı arttırmak, sürdürülebilir ekonomik büyümeye yardımcı olmak görevini üstlenen IMF'nin rolü, bu eksende sürekli tartışılagelir bir hale gelmiştir. IMF, üyelerine ekonomik alanda destek verirken mali istikrarın ve düzenin en önemli araçlarından olan maliye politikaları konusunda önermelerde bulunmaktadır. Türkiye'de özellikle 1980 sonrası küreselleşme olgusu artmış, kambiyo rejimi serbestliği sağlanmasıyla ve uluslararası ekonomik sisteme uyum süreciyle artan ekonomik faaliyetlerle birlikte ülke finansal krizlere daha açık hale gelmiştir. Bu sürecin de etkisiyle 1980 yılından sonra yaşanan krizlerde ekonomik olarak ortaya çıkan sorunlar daha etkileyici ve sarsıntılı bir hale gelmiş ve ek fon ihtiyacı doğmuştur. Fon ihtiyacı sebebiyle başvurulan IMF ile ülke ekonomi tarihinde toplam 19 stand-by anlaşması yapılmış ve ekonomi bu anlaşmalara göre şekillenmiştir. Kanunlar tarafından desteklenen, ödeme yetisi ve gücü olan özel ve tüzel kişilerden alınması öngörülen vergi gelirleri devletin önemli maliye politikası araçlarından biridir. Serbestleşen uluslararası ekonomide ödemeler dengesi problemi yaşayan üye ülkelere destek veren IMF, bu desteği verirken ekonominin güçlü gelir unsuru olan vergilendirme üzerinde çeşitli düzenlemelerde ve önerilerde bulunmaktadır. Üye ülke ve ilişkisinin sürdürülebilirliği bu vergi düzenlemelerinin başarısına ve etkinliğine bağlı olmaktadır. Vergilendirme yetkisinin Ulus devletlerin egemenlik olgusu üzerinde önemli bir paya sahip olmasından dolayı bu çalışmada, 1980 yılından sonra meydana gelen ekonomik krizlerde Türkiye'nin fon kaynağı sağlayabildiği IMF ile yaptığı anlaşmaların Türk Vergi politikalarına olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition with globalization, liberalization of markets and technological developments have brought many problems. As these markets have been in constant interaction with especially developing countries such as Turkey, there appeared new opportunities as well as many risk factors. Financial adaptation, which is one of these risks, has brought great opportunities for countries to develop and has also faced the dangers of the financial crisis that may arise. IMF becomes the one of the most effective institutions among the international financial institutions that have undertaken the task of ensuring financial compliance in the liberalized world economy. The role of the IMF, which undertakes the tasks of strengthening the cooperation in the monetary field, providing financial stability, supporting international trade, increasing employment and assisting sustainable economic growth, has become a controversial issue on this axis. While supporting its members in the economic field, the IMF proposes financial policies, which are the most important instruments of local stability and order. Especially after 1980, increasing the phenomenon of globalization, ensuring the provision and exchange regime liberalization and with the process of harmonization with the international economic system, Turkey has become more vulnerable to financial crisis. With the effect of this period, the crises which aroused after 1980 became more impressive and jerky. Therefore, additional funding was needed. 19 stand-by agreements were made with the IMF, which was applied for the need of funds, in the history of the country's economy and the economy was shaped according to these agreements. Tax revenues, which are envisaged by the law and which are envisaged to be collected from natural and legal persons who have the power and ability to pay, are one of the important fiscal policy elements of the state. IMF, which provides support to member countries that were liberalized international economy and experiencing balance problems in payments, has made various arrangements and propositions on taxation, which is a strong income component of the economy. Turkey after the 1980 crisis, could get a source of funds from IMF. Since taxation authority has a significant share in the sovereignty of nation-states; in this study the effect of the agreements with IMF on Turkish tax policies were investigated.