Türkiye'de şeker pancarından biyoetanol üretiminin ekonomik analizi
Economic analysis of bioethanol production from sugar beet in Turkey
  1. Tez No: 602057
  2. Yazar: MUSTAFA KIBRISCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI BAYRAM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Toplam enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olan fosil yakıtların rezervleri her geçen gün azalmakta ve mevcut rezervler az sayıda ülkenin tekelinde bulunmaktadır. Petrol tüketiminin artması, ham petrol fiyatlarında yaşanan istikrarsızlık ve petrolde dışa bağımlı olma gibi nedenlerle ülkeler, yeni enerji kaynakları arayışına yönelmektedir. Ayrıca petrol bazlı yakıtların çevre sorunlarına yol açması dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmıştır. Petrol Türkiye'nin, birincil enerji talebinde en büyük paya sahiptir ve Türkiye petrolde yüksek oranda dışa bağımlı bir ülkedir. Yapılan ham petrol ve petrol ürünleri ithalatı dış ticaret açığı üzerinde önemli bir paya sahiptir. Biyoetanol yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyan ve bir tarım ülkesi olan Türkiye için biyoetanol hem ekonomik hem stratejik hem de çevresel açıdan büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında biyoetanolün dünyada ve Türkiye'deki durumuna incelenmiş, Türkiye'de daha fazla üretilmesinin ve kullanılmasının önemi ile hangi bitki kullanılarak üretilmesinin daha avantajlı olduğu araştırılmıştır. Türkiye'de yetiştiriciliği kota uygulaması ile sınırlanan şeker pancarı kullanılarak daha fazla biyoetanol üretilmesin mümkün olup olmadığı, şeker pancarı kullanılarak üretilmesi halinde oluşabilecek ekonomik ve çevresel sonuçları analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reserves of fossil fuels, which have a significant share in total energy consumption, are decreasing over time and the existing reserves are monopolized by a small number of countries. Countries are looking for new energy sources due to the increase in oil consumption, instability in crude oil prices and external dependence on oil. The fact that oil-based fuels cause environmental problems has increased the interest of renewable energy sources in Turkey as well as in the world. Petroleum has the largest share in primary energy demand of Turkey, and Turkey is highly dependent on foreign countries for this. Imports of crude oil and petroleum products have a significant share in foreign trade deficit. Bioethanol is a renewable energy source. As an agricultural country which needs local and renewable energy sources, bioethanol is very important for Turkey due to some economic, strategic and environmental factors. In this study, bioethanol production in Turkey and in the word was examined, and then the importance of producing/using more bioethanol and which plant is more efficient in production were investigated. Furthermore, in this study, it was analyzed whether it was possible to produce more bioethanol by using sugar beet with production quotas in Turkey or not, and the economic and environmental consequences that may arise in this case.