Örgütsel sağlığın işe yabancılaşma üzerine etkisi Kahramanmaraş çelik fabrikalarında bir uygulama
The impact of organizational health on business foreign affairs an application in Kahramanmaraş steel
  1. Tez No: 602114
  2. Yazar: OKTAY ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütel sağlığın işe yabancılaşma üzerine etkisini incelemektir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde örgüt sağlığı konusu kavramı araştırılmıştır, ikinci bölümde işe yabancılaşma kavramı hakkında literatür çalışması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren çelik fabriları hakkında yapılmış olan araştırma hakkında bilgi verilmiş ve çalışmanın bulguları aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, örgüt sağlığı ve işe yabancılaşmaarasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmada güvenilir çözümler aramak için planlı ve sistematik veriler toplanmış, yorumlanmış, değerlendirilmesi ve raporlanması süreci olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak, örgütsel sağlığın işe yabancılaşma üzerine anlamlı bir etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of organizational health on alienation from work. In the first part of the study, the concept of organizational health has been researched and in the second part, a literature study has been made about the concept of alienation from work. In the third part of the study, information has been given about the research made about the steel plants operating in Kahramanmaraş province and the findings of the study have been tried to be conveyed. Relationship between heath has organizaiton and alienation eualmated as coclusion of work as conclusion, it has been seen that organizational health has got a meaningful effect on alienaiton of gob planned and systematic datas has been collected form work to searc reliable solutions. As it process has been defined for evaluation and reporting.