Sekizinci sınıf öğrencilerinin cebirsel problemlerin çözümündeki hataların incelenmesi
An investigation of eighth grade students' algebraic verbal problem solving skills by using equation set up
  1. Tez No: 602189
  2. Yazar: GÖKHAN YAĞIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHTİYAR BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokul sekizinci sınıf matematik dersi öğretim programı cebir konusuna yönelik kazanımlara göre ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin cebirsel problemleri çözme durumlarında, konuya ilişkin uygun denklem yazabilme becerilerini ve yazdıkları bu denklemleri çözme suretiyle sonuçlandırmalarındaki başarı seviyelerini belirlemek, aynı zamanda da yapılan hataları tespit etmektir. Araştırma 2018-2019 öğretim yılı Bursa ili Osmangazi ilçesinde yer alan MEB'e bağlı resmi ortaokul sekizinci sınıfa devam eden öğrenciler arasından tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 200 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı kapsamında cebirsel problemleri kapsayan 8 adet açık uçlu sorudan oluşan problem testi uygulanılmıştır. Veri sonuçları doğrultusunda öğrencilerin cebirsel problemlere göre denklemleri kurabilme ve çözebilme becerileri incelenerek, yapılan hata türünü saptamak için doküman analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin cebirsel problemlerle ilgili denklem kurma ve kurulan denklemleri çözme becerilerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin problem durumuna uygun denklemi kurarken ve çözerken birtakım hata türlerini yaptıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to measure sucess levels of eight grade students' algebraic verbal problem solving skills by their acquisition of eight grade mathematical lessons' algebraic cirricilum, creating equations and using these equations properly to solve solve the problem, besides it is important to determine the errors. The data used in the study was obtained from eight grade studdents that continue their education in MEB schools during 2018-2019 academic year in Bursa province Osmangazi district. The data was obtained from 200 randomly selected students. Present study used problem solving test concerning 8 open ended questions that include algebraic problems. The results of the obtained data was investigated due to the students' ability to form algebraic problem solving equations and solving abilities, hence document analysis was conducted in order to determine error types. According to the data obtained for the study it is determined that students' algebraic problems equation set up and using these equations successfully is low. Besides, it is determined that eight grade level students' equation set up and solving processes require certain error types.