Enerji dağıtım tahmini: 2020-2029 dönemi Akdeniz Bölgesi örneği
Forecasting energy distribution: The case of Mediterranean Region for 2020-2029 period
  1. Tez No: 602193
  2. Yazar: GİZEM VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enerji kaynaklarına olan ihtiyacın sürekli artması, bu alanda yatırım ve planlama faaliyetlerini de artırmaktadır. Bu nedenle enerji kaynaklarında büyük oranda dışa bağlı olan ülkemiz için, enerji kaynaklarının arz-talep dengesini sağlayacak talep tahmin çalışmaları önem kazanmaktadır. Özellikle son yıllarda enerji kaynaklarından olan elektrik enerjisine ilişkin talep tahmini önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, Elektrik Piyasası Talep Tahminleri Yönetmeliği çerçevesinde Akdeniz Bölgesine (Antalya, Burdur ve Isparta illerini içeren) ait dağıtılan enerji tahmininde 2020 - 2029 yıl aralığını kapsayan 10 yıllık zaman dilimi için; geçmiş yıllara ait yıllık ve aylık verilerle uygun modeller oluşturularak düşük, baz ve yüksek tüketim senaryoları şeklinde tahmin sonuçları hazırlanmış ve elektrik dağıtım ağındaki toplam brüt elektrik enerjisi talebine (kayıp/kaçaklar dahil olmak üzere, iletime bağlı tüketimi içermeyen) yer verilmiştir. Aylık ve yıllık zaman serilerine dayanan verilerle elde edilmiş 2020 -2029 yıllarına ait model tahminleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in the need for energy resources increases the investment and planning activities in this area. Therefore, demand estimation studies that will provide supply - demand balance of energy resources gain importance for our country, which is largely dependent on foreign sources of energy. Especially in recent years, the demand for forecasting electrical energy related to energy sources has become important. In this study, based on the yearly and monthly data appropriate models have been created and the estimated energy demand models have been obtained by considering the total gross electricity demand in the electricity distribution network (including losses / leaks, not including conductive consumption) in the form of low, base and high consumption scenarios within the framework of Electricity Market Demand Forecasting Regulation in the distributed energy estimation of Mediterranean Region (which includes Antalya, Burdur and Isparta provinces) for a period of 10 years covering 2020 - 2029 years. Moreover, based on the annual and monthly time series data estimation results covering the period of 2020-2029 have been compared