Tarımsal istihdam alanı olarak kültür mantarı üretiminde çalışanların çalışma koşullarının incelenmesi: Korkuteli örneği
Examination of working conditions of employees in cultivated mushroom production as agricultural employment area: Example of Korkuteli
- Tez No: 602194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarım işçilerinin çalışma koşulları, sosyal güvence durumları, iş sağlığı ve güvenliği, tarım işçileri ile ilgili hukuksal düzenlemelerdeki yetersizlikler gibi birçok konuda sorunları bulunmaktadır. Benzer şekilde tarım işçisi olan kültür mantarı üretiminde çalışanlar da benzer sorunlarla karşılaşmaktadır. Araştırmada Korkuteli ilçesinde kültür mantarı üretiminde çalışan işçilerin, çalışma koşulları, sosyo-demografik özellikleri ve iş sağlığı ve güvenliği konularında sorular belirlenmiş ve 15 işçi ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi olarak olgubilim deseni kullanılmış olup yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. İşçiler tesadüfi örneklem ile seçilmiş ve görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda kültür mantarı üretiminde çalışan işçilerin, sosyo-demografik özellikleri, çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliği ve diğer bulgular ana başlıkları altında karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural workers have problems in many areas such as working conditions, social security conditions, occupational health and safety, and inadequacies in legal regulations related to agricultural workers. Similarly, those working in the cultivation of mushrooms as agricultural workers face similar problems. In the study, questions were determined about the working conditions, socio-demographic characteristics and occupational health and safety of the workers working in culture mushroom production in Korkuteli district and interviews were conducted with 15 workers. Phenomenology was used as a qualitative research method and a semi-structured interview form was used. The workers were selected by random sampling and the data obtained from the interviews were interpreted using the content analysis method. As a result of this research, socio-demographic characteristics, working conditions, occupational health and safety and other findings of the workers working in culture mushroom production were examined.