Sıçanlarda gibberellik asitin TNF-α, IL-4 ve IL-10 düzeylerine etkisi
Effect of gibberellic acid on the levels of tumor necrosis factor-α, interleukin-4 and interleukin-10 in rats
  1. Tez No: 602225
  2. Yazar: HACER BERNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BALCI, PROF. DR. NURAY ERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarımda ürün miktarını arttırmak için kullanılan bitki büyüme faktörlerinin bilinçsiz kullanımının insan sağlığı üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Gibberellinler ailesinden olan ve tarımda çok kullanılan Gibberellik asit (GA3), endojen olarak gelişmekte olan öeyve çekirdeklerinde bulunmakta ve meyve gelişiminde önemli rol oynamaktadır. GA3'in tümör oluşumuna etkisini gösteren çalışmalar mevcuttur. Fakat ilişkinin fizyopatolojisi tam olarak bilinmektedir. GA3'in sitokin dengesini ve dolayısıyla inflamasyon cevabını değiştirerek tümör gelişimini indüklemesi yada kolaylaştırması olasıdır ve bu çalışmada bu olasılığı test etmek amaçlanmıştır. Spesifik olarak kronik inflamasyonun kanser gelişimini ve metastazı kolaylaştırdığı bilinmektedir. TNF-α, IL-4, IL-10 kanser gelişiminde yada önlenmesinde önemli sitokinlerdir. Bizim çalışmamızın ana hedefi, GA3'in tümör oluşturucu etkisinin sitokin dengesindeki değişikliklerin yer alıp almadığının araştırılmasıydı. GA3'in hem akut hem de kronik etkilerini incelemek için 50 adet erkek Wistar sıçan beş gruba bölünmüştür. Kronik tedavi deneylerinde ilk gruba 2 mg/kg, ikinci gruba 20 mg/kg dozunda GA3 ve üçünce gruba çözücü intraperitoneal olarak haftada üç gün 30 gün süresince injekte edilmiştir. Akut tedavi grubunda sadece yüksek doz GA3 tedavisi (20 mg/kg) yada çözücü intraperitoneal olarak bir kere verilmiş ve injeksiyondan üç saat sonra dokular çıkartılmıştır. Ayrılan serumlarda TNF-α, IL-4 ve IL-10 düzeylerine serumda bakıldı. Bizim çalışmamız da sıçanlarda GA3'in besin değişikliği yapmadan, tek başına özellikle yüksek dozda alımı kilo alımını anlamlı derecede arttırdığını göstermiştir. Bu çalışmamızda GA3'e 4 hafta maruz kalmak hem TNF-α hem de IL-4 düzeyini azalttığı, IL-10 düzeyinde değişiklik yapmadığı bulundu. Sonuç olarak, GA3 hem sitokin dengesini etkilemekte hem de metabolik değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişiklikler inflamatuar hastalıkların ve malignitelerin gelişimine yada ilerlemesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The effects of plant growth factors used indiscretely for increasing the amount of agricultural products, on human health are unknown. Gibberillic acid (GA3), a member of gibberillin family, which is used very commonly at agriculture exists at growing fruit seeds and plays an important role at fruit growth. There are studies demonstrating the effects of GA3 at tumor growth. But the physiopathology of the relationship isn't completely recognized. It's possible that GA3 induces or eases tumor growth by changing cytokine balance and consequently the inflammation response and this study aims to test this possibility. It's known that chronic inflammation spesifically eases cancer growth and metastasis. TNF-α, IL-4, IL-10 are important cytokines at cancer growth and prevention. The main aim of our study was to inspect whether changes at cytokine balance takes place at tumor-growing effect of GA3. Fifty Wistar rats were divided into five groups to inspect both acute and chronic effects of GA3. At chronic treatment experiments, first group was given 2 mg/kg of GA3, second group was given 20 mg/kg of GA3 and solvent was given to third group three days a week for 30 days with intraperitoneal injections. At acute treatment group, high dose GA3 treatment (20 mg/kg) or solvent was given once as IP and tissues were taken out three hours after injection. Levels of TNF-α, IL-4 and IL-10 were examined at isolated sera. At our study, it was shown that without feeding change GA3 increased weight gain significantly when it's administrated alone, especially at high dose. It was also found that 4-week exposure to GA3 increased both TNF-α and IL-4 levels and it didn't cause a change at the level of IL-10. As a result, GA3 both changes cytokine balance and causes metabolical changes. These changes may attribute to growth or progression of inflammatory diseases and malignancies.