Natüralizm'in Jack London'ın eserleri üzerindeki etkisi
The influence of naturalismon Jack London's works
  1. Tez No: 602272
  2. Yazar: TEKİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Amerikan edebiyatının önemli yazarlarından Jack London ve natüralizm ile ilgilidir. London'ın eserlerinde natüralizmin etkisi ve realist öğelerbulunmaktadır. Jack London Amerikan Edebiyatına yeni bir soluk kazandırmıştır. Abartılı ve süslü bir anlayış yerine daha akıcı, sade ve realist bir sanat anlayışını benimsemiştir. Bu nedenle eserleri geniş kitleler tarafından benimsenmiştir. Londonçok sayıda eser vermesine ve edebiyat dünyasına yaptığı bunca katkıya rağmen, dünya edebiyatında hak ettiği yerin çok uzağındadır. Oldukça zorlu bir yaşam geçirmiş olan London bütün eserlerinde bunu dışa yansıtmıştır. Bilinçaltında bu zorlu yaşamın izleri önemli bir yer kaplamıştır. Daha sonra bu eserlerin satışından çok para kazandı. Jack London'ın karşılaştığı zorluklar onu olgunlaştırmış vezorlu yaşamı eserlerini yazması için iyi bir zemin oluşturmuştur.Önemli eserleri doğada yaşam ve hayatta kalma mücadelesi ile ilgili olmuştur.Bu sebeptenyirminci yüzyıl edebiyatının en önemli natüralist yazarlarındandır. London'ın siyasiolarak farklı düşünceye sahip olması onun için büyük problem olmuştur. İlk dönem romanlarında hep doğada yaşanan zorlu ve acımasız yaşamları anlatmış ve bu eserlerinde genellikle hayvan karakterleri önemli rolleralmıştır. Doğada ayakta kalmanın ne kadar zor ve dayanılmaz olduğunu eserlerinde hep vurgulamıştır. Güçlü olan yaşamını devam ettirdiği zayıf olanın ise hayatta kalma savaşını kaybettiğiçok yalın bir dille eserlerinde anlatmıştır. Eserlerindeki karakterler birbirlerine karşı acımasız ve birbirlerini yok etmek için fırsat kollamaktadırlar. Jack London sosyalizmden etkilenmiş ve bunu bazı eserlerinde de yansıtmıştır. İnsanlar arasındaki gelir adaletsizliğini vurgulamaktan hiç bir zaman kaçınmamıştır. İşçi sınıfının yaşadığı sorunlar, sınıf çatışması, yoksulluk, açlık gibi temalara bazı eserlerinde değinmiştir. Bu çalışmanın amacı Jack London ve fikirleri hakkında yazılanları inceleyerek onun siyasi, edebi duruşunu sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Our thesis is about Jack London, one of the most important and most influential writers of American literature, and the naturalism in his works and there are also realist elements in his works. Jack London brought a new breath to American literature. Instead of exaggerated and preciosity, he has adopted a more fluent, simple and realist understanding of art. For this reason, his works have been adopted by wide masses. Despite his numerous works and contributions to the world of literature, London is far from the place he deserves in world literature. London has gone through a very challenging life and has reflected this in all his works. In his subconscious, the traces of this difficult life occupy an important place. Then, he made a lot of money from the sale of these works. Jack London's difficulties matured him and his difficult life provided a good basis for his writing. His important works have been related to the struggle for survival and life in nature. For this reason, he is one of the most important naturalist writers of twentieth-century literature. The fact that London has a different political thought has been a big problem for him. In his early novels, he always described the difficult and cruel life in nature and in these works, generally the animal characters played an important role. He has always emphasized how difficult and unbearable it is to survive in nature. He explained in his works in a very simple language, in which the strong survive and the weak lose the battle for survival. The characters in his work are cruel to each other and look for opportunities to destroy each other. Jack London was influenced by socialism and reflected this in some of his works. Jack London, who has always opposed the injustice of income among people, has never refrained from emphasizing this. In some of his works, he touches on the problems of the working class, class conflict, poverty, and hunger. In this thesis, we will examine what is written about Jack London and his ideas and question his political and literary stance.