Hüseyin Su hakkında monografik bir çalışma
A monographic study of Hüseyi̇n Su
- Tez No: 602314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SOMUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Monografiler, ünlü bir kişinin hayatını, sanatını, eserlerini bilimsel bir bakış açısıyla derinlemesine ele alan edebi türlerdir. Monografiler, bir kişi hakkında olabileceği gibi herhangi bir özel sorun ya da konu hakkında da olabilir. Hazırlanan bu çalışma, son dönem Türk öykücülerinden olan Hüseyin Su'nun monografisidir. Hüseyin Su, 1980 sonrası Türk edebiyatında öykü türünde eser veren sanatçılardan biridir. Gelenekten kopuşun beraberinde getirdiği yıkımı, yoksulluğu, aşkı, çocukluk özlemlerini, aile kurumunu, kuşak çatışması gibi temaları daha çok bireyi merkeze alarak öykülerinde işler. Hüseyin Su, kaybolan değerleri hatırlatarak insanların içinde bulunduğu huzursuzluğa dikkat çeker ve sırtını geleneğe dayayarak 1960 sonrasında ortaya çıkan Rasim Özdenören, Şevket Bulut, Mustafa Kutlu gibi sanatçıların ele aldığı konuları gündeme getirir. Geleneksel hikâye tarzı ile modern öykü tekniklerini başarılı bir şekilde harmanlayan Hüseyin Su, aynı zamanda sanat, edebiyat, dil, kültür gibi daha birçok konuyla ilgili görüşlerini yazdığı denemelerinde ortaya koyar. Edebiyat ilkeleriyle yetişen ve daha sonra Hece'nin kuruculuğunu yaparak bu dergiyi on sekiz yıl boyunca yöneten Hüseyin Su, çok yönlü yazar kimliği ile ön plana çıkar. Bu çalışma, Hüseyin Su'nun hayatı, sanatı ve eserlerini ele alır. Çalışma,“Hüseyin Su'nun Hayatı”,“Hüseyin Su'nun Sanat Anlayışı”,“Türk Hikâyesinin Tarihsel Gelişimi ve Hüseyin Su'nun Öykücülüğü”, olmak üzere toplam üç bölümden meydana gelir.
Özet (Çeviri)
Monography is a literature genre that profoundly studies the life and works of a prominent person in a scientific way. They can be about a person, a particular issue or matter. This is a monographic study of Hüseyin Su who is one of the recent modern narrators. Hüseyin Su is one of the writers producing work in Turkish narration from 1980 onwards. In his stories, focusing on human, Hüseyin Su treated subjects such as destruction brought by distancing from traditionalism, poverty, love, longing for own-childhood, institution of family, and generation conflicts without a plot. By reminding lost values, Hüseyin Su drew attention to the unrest that people experience. In addition, he, based on tradition, concentrated on issues similar to Rasim Özdenören's, Şevket Bulut's, and Mustafa Kutlu's works that emerged after 1960. He successfully merged traditional and modern narration techniques, and wrote many essays on issues such as art, literature, language, and culture that reported his views. Hüseyin Su is a versatile writer who brought up with the tenets of Journal of Literature, and then founded journal of Hece; also had been an editor of it for eight years. This study investigated Hüseyin Su's life, art and works. The present study is composed of three chapters: Life of Hüseyin Su, Sense of Art of Hüseyin Su, and Historical Development of Turkish Narration and Narration of Hüseyin Su.