Dicle Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalarda obezite sıklığı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi, yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of life quality and the factors affecting the prevelance of obesity in patients applied to Family Medicine outpatients in Dicle University
  1. Tez No: 602328
  2. Yazar: ORHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite birçok doku, organ ve sistemi etkileyebilen, morbidite ve mortaliteye neden olabilen dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan bir hastalık olup küresel bir halk sağlığı sorunudur. Giderek artan bir toplum sorunu olan obeziteyle mücadelede obezite ve sıklığını etkileyen faktörlerin ortaya konması önemli bir basamaktır. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda obezite sıklığının saptanması, obezite sıklığını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve hastaların yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel tipte olan bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine 15.12.2018 ve 15.03.2019 tarihleri arasında başvuran 18- 65 yaş arası 249 hasta dahil edilmiştir. Hastaların vücut kitle indeksleri ve SF-36 ölçeğinden aldıkları skorları hesaplanıp arteryel kan basıncı ölçümleri yapıldı. Çalışmamızda sosyodemografik faktörler ile vücut kitle indeksi arasındaki ilişki incelenmiş, hastaların yaşam kalitesi düzeyleri değerlendirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların, %53'ü erkek, %47'si kadın, yaş ortalaması 40.26±11.81 idi. Çalışmamızda obezite sıklığı kadınlarda %33.4, erkeklerde %28.0, genelde %30.5, VKİ ortalaması kadınlarda 28.32±5.56 kg/m², erkeklerde 27.82±4.42 kg/m² saptandı. Obezitenin yaş ilerledikçe arttığı, evlilerde daha sık gözlendiği, eğitim düzeyi arttıkça obezitenin görülme sıklığının azaldığı saptandı. Obezite ile katılımcıların gelir durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Katılımcıların sigara ve alkol kullanımı ile obezite arasında ilişki bulunmadı. Birinci dereceden akrabalarda obezite varlığı ile obezite sıklığının artışı da kalıtımın önemini işaret etmektedir. VKİ grubu ilerledikçe arteryel kan basınçlarının anlamlı şekilde arttığı belirlendi. Erkeklerin yaşam kaliteleri tüm alt başlıklarda kadınlara göre daha yüksek bulundu. Çalışmamızda artan yaş ve VKİ ile birlikte yaşam kalitesi azalmaktadır. Sonuç: Araştırmamız sonucunda obezite prevelansının ciddi boyutlara ulaştığı, obezitenin yaşam kalitesinde düşüşe neden olduğu görüldü. Bu sonuç birinci basamakta sık karşılaşılan obezite ve ilişkili hastalıklarla mücadelede aile hekimlerine büyük görev düştüğünü göstermektedir. Aile hekimlerinin obezite hakkında bilgi ve duyarlılıklarının artması bireylerin sağlık durumunu ve yaşam kalitesini olumlu etkileyecektir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Aile hekimliği, obezite, vücut kitle indeksi (VKİ), prevalans, yaşam kalitesi
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is a global public health problem and is one of the first preventable causes of death in the world that can affect many tissues, organs and systems and cause morbidity and mortality. Detecting factors affecting obesity and its prevalance is an important step in dealing with obesity that is a public health problem of increasing prevalance. The aim of this study was to determine the prevalence of obesity in the patients admitted to the Family Medicine outpatient clinic of Dicle University Medical Faculty Hospital, to evaluate the factors affecting obesity frequency and to determine the quality of life of the patients. Material and Methods: 249 patients aged between 18- 65 years, who applied to outpatient clinic of family medicine at Dicle University Faculty of Medicine between 15.12.2018 and 15.03.2019, were included in this cross-sectional study. The patients' body mass index and SF-36 scores were calculated and measurements of arterial blood pressure were performed. In this study, the relationship between sociodemographic factors and body mass index was examined and the quality of life levels of the patients were evaluated. The analyis of the data was carried out by using SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences). Results: Of the participants, 53% were male, 47% were female and the average age was 40.26±11.81 in years. In our study, obesity prevalance was 33.4% in women, 28% in men, 30.5% in general; average BMI was 28.32±5.56 kg/m² in women and 27.82±4.42 kg/m² in men. It is observed that when participants become older obesity increased, obesity is more frequent in married person and when the level of education increases obesity decreased. There was no significant relationship between obesity and income status of the participants. No significant relationship was found between smoking and alcohol use of the participants and obesity. The presence of obesity in first-order relatives and the increase in obesity frequency also point to the importance of heredity. It was found that arterial blood pressure raised significantly as the BMI group increased. Quality of life of men was higher in all subheadings than women. In our study, quality of life decreases with increasing age and BMI. Conclusion: As a result of our study, it was seen that the prevalence of obesity reached serious dimensions and obesity caused a decrease in quality of life. This result shows that family physicians have a great role in the fight against obesity and related diseases which are common in primary care. increasing the knowledge and sensitivity of family physicians about obesity will positively affect the health status and quality of life of individuals. KEYWORDS: Family medicine, obesity, body mass index (BKİ), prevalence, quality of life