Kültür varlıklarının ören yerinde sergilenmesi
Display of historical monuments
- Tez No: 602330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZLEM AYTAÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Kültür Varlıklarının Ören Yerinde Sergilenmesi”başlıklı tez çalışmam içerisinde amaç, kültürel mirasın korunarak gelecek nesillerle aktarılmasında, bu sergilemenin etkili bir yöntem olduğunu anlatmaktır. Bunu yanı sıra insanlık tarihine ışık tutan kültür varlıklarına ilişkin kapsamlı ve doğru bilgi verme yöntemi olarak yerinde sergileme yönteminin önemini göstermektir. Tezin ilk bölümünde, kültür varlıklarını koruma ve yerinde sergileme yönteminde başvurulması gereken ulusal ve uluslararası kanun, yönetmelik ve tüzükler incelenmektedir. İkinci bölüm, ören yerinde sergileme tekniğine ilişkin ulusal ve uluslararası sergileme örneklerini içermektedir. Speyer'de Bulunan Orta Çağ Sinagogu, Yeşilova Höyüğü, Ephesos Yamaç Evleri, Haleplibahçe mozaik müzesi ve Göbeklitepe kazı alanları örnek olarak incelenmiştir. Kazısı süren alanlarda sergileme ve çatı korumalarına da örnekler verilerek tezin içeriğine eklenmiştir. Ören yerlerinin en az hasar ve en yüksek koruma ile sergilenmesi ve sergilemede hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis“The exhibition of the monuments in historical sites”is to show how to display cultural assets that shed light on the history of humanity and to explain the method of displaying them in the site they belong to with its advantages as a comprehensive and accurate method of providing information to the visitors. As a concept, national and international laws, regulations and bylaws that should be used in the protection and cultural display of cultural assets were examined and evaluated. The national and international exhibitions related to the exhibition technique were used and my contribution to my thesis was provided. As a result, the importance of the method of exhibition in the historical site is emphasized.