Frezleme hızının implant stabilitesi ve postoperatif ağrı seviyelerine etkisinin incelenmesi
The effect of drilling speed on implant stability and postoperative pain levels
- Tez No: 602331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT NİZAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı, implant yuvası hazırlanması esnasında 50 rpm düşük devir irrigasyonsuz frezleme ve 800 rpm yüksek devir irrigasyonlu frezleme yöntemlerinin cerrahi sırasında oluşan rahatsızlık, postoperatif dönemde algılanan ağrı seviyeleri ve implant stabilitelerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmaya alt birinci molar diş bölgelerinde karşılıklı diş eksikliği bulunan 15 birey (8 erkek ve 7 kadın, yaş ortalaması: 38±15) dahil edildi. Dişsiz bölgelerin test veya kontrol grubuna dağılımı operasyon sırasında tam kalınlık flep kaldırılmasından sonra rastgele belirlendi. Test grubunda 50 rpm irrigasyonsuz frezleme, kontrol grubunda ise 800 rpm irrigasyon ile frezleme yapılarak implant yuvaları hazırlandı. Her iki grupta da standart çap ve boyda implant ve iyileşme başlıkları kullanıldı. Implantın primer ve sekonder stabilite değerleri başlangıç, 1,2 ve 3. Aylarda rezonans frekans analizi yöntemiyle değerlendirilirken, sert dokular başlangıç ve 3. ayda alınan paralel teknik periapikal radyografilerle değerlendirildi. Ayrıca, dişsiz bölgeye komşu dişlerin vitalite değerleri başlangıç, 1 ve 3. aylarda ölçülerek kayıt altına alındı. Dişsiz bölgedeki keratinize doku genişlikleri ise başlangıç ve 3. ayda ölçüldü. Aynı zamanda operasyon sırasında ve sonrası 1 hafta boyunca hastanın algıladığı ağrı seviyeleri VAS skalası yardımıyla kaydedildi. BULGULAR: Onbeş hastanın tümü planlanan şekilde çalışmayı tamamladı. Keratinize doku genişlikleri gruplar arasında anlamlı fark oluşturmazken grup içi başlangıç ve 3.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of the present study was to compare the level of discomfort during surgery, postoperative pain levels and implant stability after implant site preparation either with 50 rpm low speed drilling without irrigation or 800 rpm high speed drilling with irrigation. MATERIAL- METHODS: Fifteen patients (8 male and 7 female, mean age ± std: 38 ± 15) with bilateral missing mandibular first molars were included in the study. Each site was randomly assigned either in Test Group (50 rpm without irrigation) or in Control Group (800 rpm with irrigation). A full thickness flap was elevated, and drilling protocol depending on the group was performed. A standard sized implant and a healing abutment was installed in both groups during the same surgery. The implant stability was measured at baseline, 1,2 and 3 months postoperatively using resonance frequency analysis (RFA), dimensional changes in hard tissues were evaluated at baseline and 3 months using standardized periapical radiographs, pulp vitality of the adjacent teeth in the implant area was measured at baseline, 1 and 3 months, keratinized tissue width was measured at baseline and 3 month, discomfort levels were evaluated during the surgery and pain levels during the first week of healing using a VAS scale.