Muhafazakâr basında batılılaşma (1945-1960)
Westernization in conservative press (1945-1960)
- Tez No: 602332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, 1945-1960 yılları arasında yayınlanan muhafazakâr mecmuaların“modernleşme”ve“Batılılaşma”ile ilgili görüş ve düşünceleri ele alınmıştır. Muhafazakâr yayınlar, Türkiye'de Cumhuriyet'in ilanı ile hız kazanan modernleşme ve Batılılaşma eğilimlerine şüpheyle yaklaşmıştır. Türk kültürüne ve İslami değerlere olan gözle görülür hassasiyetle bu yayınlar, aşırı Batılılaşmaya eleştirel yaklaşarak buna karşı fikri bir mücadele yürütmüştür. Nitekim bu yayınlarda, Batılılaşma kapsamındaki hareketlere ve Batı'dan gelen değerlere karşı Türk ve İslam gelenekleri ön plana alınarak karşılık verilmiştir. Muhafazakâr yayınlarca kaleme alınan görüşler, tarihsel bütünlüğü dikkate alınarak aktarılmıştır. Demokrat Parti (DP)'nin iktidara gelişinin ardından Türk matbuat hayatında beliren hürriyet ortamı ile muhafazakâr yayınlar, bilhassa Batılılaşmaya olan eleştiriyi en üst seviyeye çıkarmıştır. Batılılaşmaya olan ilginin ahlaki ve dini değerlere zarar verdiği düşüncesi, muhafazakâr basının bu kavramlara olan bakışını belirleyen en önemli faktör olmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the views and opinions of conservative mecmuas published between 1945 and 1960 on“modernization”and“Westernization”are discussed. Conservative publications have been sceptical about the tendency to modernize and westernize in Turkey, which has accelerated with the proclamation of the Republic. With a noticeable sensitivity to Turkish culture and Islamic values, these publications were critical of extreme Westernization and conducted an intellectual struggle against it. As a matter of fact, in these publications, Turkish and Islamic traditions were responded to the movements within the scope of Westernization and the values coming from the West. The opinions written by conservative publications have been conveyed taking into account its historical integrity. After the Democratic Party (DP) came to power, conservative publications, especially with the freedom that emerged in Turkish printing life, have raised the criticism of Westernization to the highest level. The idea that the interest in Westernization undermines moral and religious values has been the most important factor determining the conservative press's view of these concepts.