Yoğun bakımda izlenen obstetrik vakaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective review of obstetric patients in intensive care unit
- Tez No: 602338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Doğum ilişkili morbidite çoğunlukla nadir görülür. Ancak hayatı tehdit eden klinik durumlardan anne ölümüne kadar uzanan geniş bir spektrumda da görülebilir. Ağır obstetrik vakaların ve hayatı tehdit eden hastalıkların anlaşılması maternal mortalitede belirgin azalma sağlayacaktır. Bu çalışma ile yoğun bakımda takip altına alınan obstetrik vakaların tedavi yaklaşımının geliştirilmesi; obstetrik vakalar ile ilişkili farkındalığın artırılması, maternal mortalite ve morbiditenin azaltılması amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım ünitesinde Ocak 2012- Nisan 2018 tarihleri arasında takip edilen 61 obstetrik hasta retrospektif olarak tarandı ve değerlendirildi. BULGULAR: Altı yıllık süre içinde anestezi yoğun bakıma yatan 4073 hastanın 61'i (%1,49) obstetrik vaka olarak saptandı. Hastaların ortalama maternal yaşı 29,6 (18- 44) idi. Yoğun bakıma en sık yatış nedeni %36 gebelik ilişkili hipertansif bozukluklar, %31 peripartum hemoraji, %6,5 sepsis olarak bulundu. Altmış bir hastanın 54'ü yoğun bakımdan taburcu edilirken, 7 hasta ex oldu. Mortalite %11,4 olarak hesaplandı. Hastaların 3'ü (%4,92) antepartum, 58'i (%95,08) postpartum dönemde yoğun bakıma alınmıştı. SONUÇLAR: Anne ölüm oranları ülkeler için gelişmişlik düzeylerinin önemli bir göstergesidir. Bu nedenle yoğun bakım gereksinimi doğan obstetrik olgular yoğun bakımlar ve yoğun bakımcılar için ayrı bir öneme sahiptir. Çalışmamız ile yoğun bakımımıza kabul edilen obstetrik vakaların özelliklerini, risk faktörlerini ve prognozlarını belirleyerek bundan sonraki obstetrik vakalara daha donanımlı bir şekilde yaklaşabileceğimizi düşünüyoruz. ANAHTAR KELİMELER: Obstetrik hasta, yoğun bakım, maternal mortalite
Özet (Çeviri)
BACKGROUND –AİM: Pregnancy related morbidity is rarely seen. However, it can also be seen in a wide spectrum ranging from life-threatening clinical conditions to maternal death. Understanding severe obstetric cases and life-threatening diseases lead to a significant reduction in maternal mortality. The aim of this study is; to improve the treatment approach of obstetric patients admitted to the intensive care unit, to enhance awareness about obstetric cases and to decrease mortality and morbidity of obstetric cases. MATERİAL AND METHODS: Sixty one obstetric patients who were admitted to the İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Anesthesia Intensive Care Unit between January 2012 and April 2018 were retrospectively researched and evaluated. RESULTS: Sixty one (1,49%) of 4073 patients who were admitted to the ICU in six years period was determined as obstetric patient. The average maternal age was 29,6 (18- 44) years. Pregnancy releated hypertensive disorders (36%), peripartum hemorhage (31%) and sepsis (6,5%) was the most common causes of admission to the intensive care unit. Fifty four of 61 patients discharged from ICU, 7 patients died, and the mortality rate that measured was (11,4%). At the time of the admission to the ICU; 3 patients (4,92%) were in antepartum period and 58 patients (95,08%) was in postpartum period. CONCLUSIONS: Maternal mortality rate is an important indicator of development levels for countries. For this reason, obstetric cases that require intensive care are important for intensive care units and healthcare professionals concerning the intensive care units. By means of our study, we expect that we will approach more accoutered to the obstetric patients who will be admitted to the intensive care unit in the future by determining characteristics, risk factors and prognosis of them. KEYWORDS: obstetric patients, intensive care, maternal mortality