Öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationshi̇p between teachers levels of work integration and organizational commitment
- Tez No: 602351
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Milletlerin gelişmelerinin en önemli unsurlarından biri eğitimdir. İyi bir eğitim sistemine sahip olmak, dünyada ve bulunduğu coğrafyada söz sahibi olmak isteyen bir ülke için anahtar bir role sahiptir. Eğitim sistemi içinde yer alan unsurların gözden geçirilmesi, sorunların tespit edilmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik süreçler geliştirilmesiyle sürdürülebilir bir eğitim sistemi mümkün olabilir. Eğitim sistemi içerisinde yer alan en önemli unsurların başında öğretmenler gelmektedir. Öğretmene yapılacak her türlü yatırım eğitimin her safhasında olumlu katkılar sağlayacaktır. Öğrencilere ve topluma önderlik eden öğretmenlerin işleri ile bütünleşik ve çalışma örgütlerine bağlı olmaları sürdürülebilir bir eğitim sistemi için önemlidir. Bu nedenle öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki incelenmesi gereken bir konudur. Öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi inceleyen bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni olarak görev yapan 565 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmada Veriler Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği (Utrecht Work Engagement Scale) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinin doğruluk oranı %95 olarak kabul edilmiş ve SPSS v.22 paket program kullanılmıştır. Çalışmanın parametrik olduğu belirlenmiş ve çalışmada aritmetik ortalama, yüzdelik, standart sapma, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların işle bütünleşme düzeyleri yüksek, örgütsel bağlılık düzeylerinin orta seviyede olduğu görülmüştür. Bununla birlikte işle bütünleşmeyle örgütsel bağlılık arasında çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki söz konusuyken, İşle bütünleşmenin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of the development of nations is education. Having a good education system has a key role for a country that wants to have a say in the world and its geography. A sustainable education system may be possible by reviewing the elements within the education system, identifying problems and developing processes to solve these problems. Teachers are the most important elements in the education system. Any investment aimed at the teacher will make positive contributions in every stage of education. It is important for a sustainable education system that teachers who lead the society and the students are integrated with their work and connected to working organizations. For this reason, the relationship between teachers' job integration levels and organizational commitment is an issue that needs to be examined. This study, examining the relationship between teachers' levels of work integration and organizational commitment, was conducted on 565 teachers working as classroom teachers and branch teachers in schools affiliated to the Ministry of National Education. This research is a relational survey model. Utrecht Work Engagement Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tools. SPSS v.22 package program was used in the analysis of the data. In the parametric study, the arithmetic mean, percentage, standard deviation, independent groups t test, one-way analysis of variance, Pearson product-moment correlation coefficient and multiple linear regression analysis were performed. As a result of the research, it was seen that the participants had high levels of work integration and levels of organizational commitment were intermediate. On the other hand, while there is a weakly meaningful relationship between job integration and organizational commitment, it is determined that job integration is a significant predictor of organizational commitment.